Hardwound roll towels feature an 8″ wide design that provides full hand-drying coverage to reduce product waste. Fully embossed material provides an improved sensory hand feel to give you the ultimate look and feel. Large roll size provides more towels per roll to reduce labor costs and prevent frequent replacement. Environmentally friendly towels are made from sustainable, rapidly renewable fiber (RRF) to produce a whiter, brighter, softer and greener product. Plus, these high-quality towels are thick and absorbent for use in upscale facilities. Single-ply towels are compatible with the LoCor Electronic Hardwound Roll Towel Dispenser, LoCor Mechanical Hardwound Roll Towel Dispenser, LoCor Recessed Electronic Hands-Free Towel Dispenser and LoCor Recessed Mechanical Hands-Free Towel Dispenser (each sold separately).
Sale!
Cleaning Supplies, Paper Towels
LoCor Hardwound Roll Towels (46901)
$133.56 Original price was: $133.56.$68.99Current price is: $68.99.
Features
- Large size offers full hand-drying coverage to prevent wasteful use
- Fully embossed material provides improved hand feel
- Environmentally friendly design offers sustainable use
- High-quality material is perfect for upscale facilities
Availability: 695 in stock
SKU: SOL46901
Categories: Cleaning Supplies, Paper Towels
Tags: 6, 8"X1000', HWRT, TOWEL, WH
Brand: LoCor
Item Specifications
| Global Product Type | Hardwound Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Hardwound Roll Towel |
| Application | Bathrooms |
| Application | General Purpose |
| Application | Kitchen |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 1 |
| Color(s) | White |
| Scent | Unscented |
| Roll Length | 1,000 ft |
| Diameter | 7.95" |
| Length | 1,000 ft |
| Width | 8" |
| Product Packaging | Carton |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 1200 |
| For Use With | LoCor® Dispensers |
| Core Size | 1.02" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | LoCor® Hard Wound Roll Towel |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 29.32 |
|---|---|
| Item Width (in) | 16.44 |
| Item Height (in) | 8.75 |
| Item Length (in) | 24.44 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 6 |
| Carton Width (in) | 16.44 |
| Carton Length (in) | 24.44 |
| Carton Height (in) | 8.75 |
| Carton Weight (lbs) | 29.32 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | AUTHM |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | SOLARIS PAPER |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 46901 |
| GTIN (UPC) | 10810326013304 |
| GTIN Carton | 10810326013304 |
| UPC Retail | 000000000000 |
| UPC Carton | 10810326013304 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 14111701 |
Be the first to review “LoCor Hardwound Roll Towels (46901)” Cancel reply
Related products
-
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Select Two-Ply Perforated Paper Kitchen Roll Towels, 2-Ply, 11 x 8.8, White, 250/Roll, 12 Rolls/Carton (27700)
$148.01Original price was: $148.01.$60.49Current price is: $60.49. Add to cart -
Clorox Pro Clorox Clean-up, 32 oz Smart Tube Spray (35417 Carton)
$110.32Original price was: $110.32.$55.49Current price is: $55.49. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Select 2-Ply Center-Pull Perf Wipers, 2-Ply, 8.25 x 12, White, 520/Roll, 6 Rolls/Carton (44000)
$197.54Original price was: $197.54.$83.49Current price is: $83.49. Add to cart -
Kleenex Ultra Moisturizing Foam Hand Sanitizer, 1.5 oz Pump Bottle, Unscented (34604EA)
$21.88Original price was: $21.88.$9.49Current price is: $9.49. Add to cart



Reviews
There are no reviews yet.