Livi VPG Select Hardwound Roll Towel consistently delivers high-quality performance that exceeds customer’s expectations. Premium-quality hand towel is made from sustainable, Virgin Plantation Grown, Rapidly Renewable Fiber (RRF) that produces a white, bright and soft product. This one-ply, fully embossed, hardwound roll towel provides an improved sensory hand feel that gives the ultimate look and feel. Superior thickness and increased absorbency make this the perfect towel for high-traffic, Class A office buildings and mid-to-upscale locations desiring an improved restroom image. It promotes cleanliness and good hygiene with absorbent and strong paper towels that can reduce the spread of germs and cross-contamination.
Sale!
Cleaning Supplies, Paper Towels
Livi Solaris Paper Hardwound Paper Towels (46529)
$100.53 Original price was: $100.53.$57.49Current price is: $57.49.
Features
- High-quality toweling with increased weight for versatile application and improved efficiency throughout your facility
- Promotes cleanliness and good hygiene with absorbency and strength that can reduce the spread of germs and cross-contamination
- Raised embossing enhances texture and improves hand feel
- Reduce product waste with 8″ width for full hand-drying coverage
- Rapidly Renewable Fiber (RRF) produces a white, bright and soft product
Availability: 242 in stock
SKU: SOL46529
Categories: Cleaning Supplies, Paper Towels
Tags: 6, 8"X800', HWRT, TOWEL, WH
Brand: Livi VPG Select
Item Specifications
| Global Product Type | Hardwound Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Hardwound Roll Towel |
| Application | Bathrooms |
| Application | General Purpose |
| Applicable Material | Multiple |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 1 |
| Color(s) | White |
| Roll Length | 800 ft |
| Diameter | 7.99" |
| Length | 800 ft |
| Width | 8" |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 960 |
| For Use With | Universal Roll Towel Dispenser |
| Core Size | 1.81" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Livi® VPG Select Hard Wound Roll Towel |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 24.21 |
|---|---|
| Item Width (in) | 16.31 |
| Item Height (in) | 8.75 |
| Item Length (in) | 24.25 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 6 |
| Carton Width (in) | 16.31 |
| Carton Length (in) | 24.25 |
| Carton Height (in) | 8.75 |
| Carton Weight (lbs) | 24.21 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | AUTHM |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | SOLARIS PAPER |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 46529 |
| GTIN (UPC) | 10810326010082 |
| GTIN Carton | 10810326010082 |
| UPC Retail | 000000000000 |
| UPC Carton | 10810326010082 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 14111701 |
Be the first to review “Livi Solaris Paper Hardwound Paper Towels (46529)” Cancel reply
Related products
-
Clorox Pro Clorox Clean-up, 32 oz Smart Tube Spray (35417EA)
$12.24Original price was: $12.24.$6.49Current price is: $6.49. Add to cart -
Clorox Pro Clorox Clean-up, 32 oz Smart Tube Spray (35417 Carton)
$110.32Original price was: $110.32.$55.49Current price is: $55.49. Add to cart -
Cascades Select Kitchen Roll Towels, 2-Ply, 8 x 11, 250/Roll, 12/Carton (K250)
$94.65Original price was: $94.65.$33.99Current price is: $33.99. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Basic C-Fold Paper Towels, 1-Ply, 10.1 x 13.2, White, 240/Pack, 10 Packs/Carton (20603)
$131.20Original price was: $131.20.$54.49Current price is: $54.49. Add to cart




Reviews
There are no reviews yet.