1″ heavy-duty powder-coated steel tubing.
Feature
- Non-marring casters.
- Rear wheels roll smoothly over rough surfaces.
- Lockable hinged lid.
- Mesh liner bag included to prevent smaller balls from falling through the tube bars.
- Balls not included.
$622.67 Original price was: $622.67.$410.49Current price is: $410.49.
Availability: 31 in stock
1″ heavy-duty powder-coated steel tubing.
| Material(s) | Steel |
|---|---|
| Global Product Type | Sports Equipment Carts |
| Overall Material Type | Metal |
| Color(s) | Black |
| Color Family | Black |
| Overall Width | 22" |
| Overall Depth | 28" |
| Height (Max) | 43" |
| Maximum Weight Capacity | 176 lbs |
| Caster/Wheel Indicator | Yes |
| Number of Wheels | 4 |
| Caster/Wheel Size | (2) 3" |
| Caster/Wheel Size | (2) 8" |
| Wheel Type | Casters |
| Wheel Type | Wheels |
| Caster/Glide/Wheel | Non-Marring |
| Caster/Wheel Material | Polypropylene/Rubber |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Type(s) | Fixed |
| Shelf Width | 22" |
| Shelf Depth | 28" |
| Lock | Yes |
| Power Management Indicator | No |
| Compact Storage Indicator | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Package Includes | Mesh Liner Bag |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Champion Sports Compact Lockable Ball Locker |
| Item Weight (lbs) | 38 |
|---|---|
| Item Width (in) | 4 |
| Item Height (in) | 41 |
| Item Length (in) | 24 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 1 |
| Carton Width (in) | 4 |
| Carton Length (in) | 24 |
| Carton Height (in) | 41 |
| Carton Weight (lbs) | 38 |
| Assembly Required | L |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | L |
| Marketplace Restriction | PROHB |
| Non-Returnable | F |
| Brand | CHAMPION SPORT |
|---|---|
| Manufacturer Part No | CBL |
| GTIN (UPC) | 00710858024317 |
| GTIN Carton | 00710858024317 |
| UPC Retail | 710858024317 |
| UPC Carton | 00710858024317 |
| Country of Origin | TW |
| UNSPSC Number | 56101520 |
Reviews
There are no reviews yet.