Microwavable.
Feature
- Anti-fog vented lid.
- Leak-resistant lid.
$114.28 Original price was: $114.28.$63.49Current price is: $63.49.
Out of stock
Microwavable.
| Food Container Type | Base/Lid Combo |
|---|---|
| Global Product Type | Takeout Food Containers |
| Material(s) | Polypropylene |
| Material Type | Plastic |
| Interior Volume Capacity | 36 oz |
| Color(s) | Black/Clear |
| Width | 8.46" |
| Depth | 8.46" |
| Height | 2.91" |
| Number of Compartments | 1 |
| Vented (Yes/No) | Yes |
| Microwave Safe | Yes |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Hinged Lid (Yes/No) | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Anchor Packaging Culinary Squares® Two-Piece Microwavable Container |
| Item Weight (lbs) | 19.41 |
|---|---|
| Item Width (in) | 21.813 |
| Item Height (in) | 8.938 |
| Item Length (in) | 26.5 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 150 |
| Carton Width (in) | 21.813 |
| Carton Length (in) | 26.5 |
| Carton Height (in) | 8.938 |
| Carton Weight (lbs) | 19.41 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Non-Returnable | X |
| Brand | ANCHOR PACKAGING |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 4118515 |
| GTIN (UPC) | 00721844429788 |
| GTIN Carton | 00721844429788 |
| UPC Retail | 721844429788 |
| UPC Carton | 00721844429788 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 56141601 |
Reviews
There are no reviews yet.