Tork Hand Towel Roll White H80: Never leave guests disappointed in your hand towels again. These Tork? premium hand towels add an upscale feel to your space. These hand towels add more value than traditional paper with a premium finish that enhances feel and absorbency that delivers a high-end feel for guests and reinforces a great front-of-house experience. Paired with compatible roll towel dispensers, these hand towels help reduce waste and costs with one-at-a-time dispensing. Advantages at a glance: + Absorbent + For medium-capacity systems + Tork Easy Handling + FSC CertifiedCompatible with Tork H80 dispensers. More from the Manufacturer
Sale!
Towels & Wipes
TORK Premium Hand Towel Roll (8030630)
$158.43 Original price was: $158.43.$76.99Current price is: $76.99.
- Brilliant white for a clean, hygienic appearance and helps to reinforce an upscale image.
- Reduces waste and cost when combined with compatible Tork? dispensing systems.
- Convenient easy carry case.
- Cloth-like hand feel, strong and absorbent.
Availability: 1074 in stock
Item Specifications
| Global Product Type | Hardwound Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Hardwound Roll Towel |
| Application | Bathrooms |
| Application | Breakrooms |
| Application | Foodservice |
| Application | General Purpose |
| Application | Hand Drying |
| Applicable Material | Multiple |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 1 |
| Color(s) | White |
| Dirt Types | General Purpose |
| Scent | Unscented |
| Roll Length | 600 ft |
| Diameter | 7.8" |
| Length | 10" |
| Width | 8" |
| Product Packaging | Roll |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 720 |
| Capacity (Weight) | 18.4 lbs |
| For Use With | Tork® H80 Towel Roll Dispensers - 771820, 771828, 772820, 772828 |
| Core Size | 1.93" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | LEED Applicable |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| SKU Group | Tork® Premium Hand Towel Roll, Notched |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 18.378 |
|---|---|
| Item Width (in) | 16.125 |
| Item Height (in) | 8.75 |
| Item Length (in) | 23.875 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 6 |
| Carton Width (in) | 16.125 |
| Carton Length (in) | 23.875 |
| Carton Height (in) | 8.75 |
| Carton Weight (lbs) | 18.378 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | AUTHM |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | ESSITY |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 8030630 |
| GTIN (UPC) | 10073286656695 |
| GTIN Carton | 00000000000000 |
| UPC Retail | 000000000000 |
| UPC Carton | 10073286656695 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 52121700 |
Be the first to review “TORK Premium Hand Towel Roll (8030630)” Cancel reply
Related products
-
Tork Advanced Hand Towel Roll, Notched, 1-Ply, 7.5 x 10, White, 1,200/Roll, 6/Carton (7171050)
$158.61Original price was: $158.61.$93.99Current price is: $93.99. Add to cart -
Scott Essential High Capacity Hard Roll Towel, 1-Ply, 8″ x 950 ft, White, 6 Rolls/Carton (02001)
$207.06Original price was: $207.06.$88.49Current price is: $88.49. Add to cart -
Scott Essential High Capacity Hard Roll Towels for Business, Absorbency Pockets, 1-Ply, 8″ x 950 ft, 1.75″ Core, White, 6 Rolls/CT (02000)
$185.25Original price was: $185.25.$81.49Current price is: $81.49. Add to cart -
Tork Advanced Hand Towel Roll, Notched, 1-Ply, 8 x 10, White, 6 Rolls/Carton (8031050)
$204.36Original price was: $204.36.$93.99Current price is: $93.99. Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.