Tork Advanced Hand Towel Rolls offer the softness and strength needed to elevate your hand-drying experience. Features a unique weave pattern creating highly absorbent towels, so fewer are needed per hand dry. Towels have exceptional brightness and cloth-like hand feel. When combined with compatible dispensers Tork dispensing systems, controlled roll towels offer the added value benefits of waste reduction and cost savings. Comes in convenient easy-carry case. Towel/Wipe Type: Hardwound Roll Hand Towels; Application: General Purpose; Hand Drying; Applicable Material: Multiple; Skin; Material(s): Paper.
“Logitech Bluetooth Audio Adapter (980000910)” has been added to your cart. View cart
Sale!
Cleaning Supplies, Paper Towels
Tork Advanced Hand Towel Roll, Notched, 1-Ply, 8 x 10, White, 6 Rolls/Carton (8031050)
$204.36 Original price was: $204.36.$93.99Current price is: $93.99.
Features
- Features a unique weave pattern creating highly absorbent towels.
- Offers the softness and strength needed to elevate your hand-drying experience.
- Exceptional brightness and cloth-like feel.
- Provide the benefits of waste reduction and cost savings when combined with compatible Tork dispensing systems.
- Comes in a convenient easy-carry case
Availability: 1117 in stock
SKU: TRK8031050
Categories: Cleaning Supplies, Paper Towels
Tags: 8X10, ADVC CNTRL, TOWEL, WH
Brand: Tork
Item Specifications
| Global Product Type | Hardwound Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Hardwound Roll Towel |
| Application | General Purpose |
| Application | Hand Drying |
| Applicable Material | Multiple |
| Applicable Material | Skin |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 1 |
| Color(s) | White |
| Dirt Types | Dust |
| Dirt Types | Germs |
| Dirt Types | Grease |
| Dirt Types | Grime |
| Dirt Types | Soil |
| Scent | Unscented |
| Roll Length | 1,000 ft |
| Diameter | 7.8" |
| Length | 10" |
| Width | 8" |
| Product Packaging | Roll |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 1,000 |
| For Use With | Tork® H80 Towel Roll Dispensers - 771820, 771828, 772820, 772828 |
| Core Size | 1.93" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| SKU Group | Tork® Advanced Hand Towel Roll, Notched |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 24.472 |
|---|---|
| Item Width (in) | 16 |
| Item Height (in) | 8.75 |
| Item Length (in) | 23.75 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 6 |
| Carton Width (in) | 16 |
| Carton Length (in) | 23.75 |
| Carton Height (in) | 8.75 |
| Carton Weight (lbs) | 24.472 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | AUTHM |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | ESSITY |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 8031050 |
| GTIN (UPC) | 10073286658019 |
| GTIN Carton | 10073286658019 |
| UPC Retail | 000000000000 |
| UPC Carton | 10073286658019 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 52121700 |
Be the first to review “Tork Advanced Hand Towel Roll, Notched, 1-Ply, 8 x 10, White, 6 Rolls/Carton (8031050)” Cancel reply
Related products
-
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Basic Nonperforated Paper Towels, 1-Ply, 7.88 x 350 ft, Brown, 12 Rolls/Carton (26401)
$148.88Original price was: $148.88.$56.49Current price is: $56.49. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Basic S-Fold Paper Towels, 1-Ply, 10.25 x 9.25, White, 250/Pack, 16 Packs/Carton (20904)
$123.99Original price was: $123.99.$60.49Current price is: $60.49. Add to cart -
Clorox Pro Clorox Clean-up, 32 oz Smart Tube Spray (35417EA)
$12.24Original price was: $12.24.$6.49Current price is: $6.49. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Basic Jumbo Perforated Kitchen Roll Paper Towels, 2-Ply, 11 x 8.8, Brown, 250/Roll, 12 Rolls/Carton (28290)
$150.30Original price was: $150.30.$73.49Current price is: $73.49. Add to cart


Reviews
There are no reviews yet.