Tork Universal Centerfeed Hand Towels offer one-at-a-time service while reducing waste. Ideal for many environments such as workshops and kitchens. Hygienictouch only the dispensing paper towel and reduce cross contamination. Towel/Wipe Type: Center-Pull; Application: Wiping; Applicable Material: Multiple; Skin; Material(s): Paper.
Sale!
Towels & Wipes
Tork Centerfeed Hand Towel, 2-Ply, 7.6 x 11.8, White, 600/Roll, 6 Rolls/Carton (121204)
$109.79 Original price was: $109.79.$61.49Current price is: $61.49.
- High capacity to reduce labor cost and refill frequency.
- A versatile solution where both hand and surface wiping is required.
Availability: 291 in stock
Item Specifications
| Global Product Type | Center-Pull Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Center-Pull |
| Application | Wiping |
| Applicable Material | Multiple |
| Applicable Material | Skin |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 2 |
| Color(s) | White |
| Dirt Types | General Purpose |
| Scent | Unscented |
| Roll Length | 590 ft |
| Diameter | 7.8" |
| Length | 11.8" |
| Width | 7.6" |
| Product Packaging | Roll |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 600 |
| Capacity (Weight) | 20 lbs |
| For Use With | Tork® M2 Centerfeed Dispensers - 559020A, 559028A, 659028, 659020 |
| Core Size | 2.94" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | Y |
| Product Compostability Location | Commercial Facility |
| Product Compostability Certification | Compost Manufacturing Alliance (CMA) Approved |
| Compliance Standards | Compost Manufacturing Alliance (CMA) Approved |
| Compliance Standards | EcoLogo Certified |
| Compliance Standards | EPA Compliant |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 60% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 40% |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| SKU Group | Tork® Centerfeed Hand Towel |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 18.505 |
|---|---|
| Item Width (in) | 16 |
| Item Height (in) | 8.5 |
| Item Length (in) | 24 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 6 |
| Carton Width (in) | 16 |
| Carton Length (in) | 24 |
| Carton Height (in) | 8.5 |
| Carton Weight (lbs) | 18.505 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | Y |
| EPA CPG Compliant | Y |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | ESSITY |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 121204 |
| GTIN (UPC) | 10073286622218 |
| GTIN Carton | 00000000000000 |
| UPC Retail | 000000000000 |
| UPC Carton | 10073286622218 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 14111703 |
Be the first to review “Tork Centerfeed Hand Towel, 2-Ply, 7.6 x 11.8, White, 600/Roll, 6 Rolls/Carton (121204)” Cancel reply
Related products
-
Scott Essential High Capacity Hard Roll Towel, 1-Ply, 8″ x 950 ft, White, 6 Rolls/Carton (02001)
$220.58Original price was: $220.58.$88.49Current price is: $88.49. Add to cart -
Cottonelle Fresh Feel Flushable Wet Wipes, Adult Wet Wipes, 8 Flip-Top Packs, 42 Wipes Per Pack
$6.08Original price was: $6.08.$4.49Current price is: $4.49. Add to cart -
Tork Advanced Hand Towel Roll, Notched, 1-Ply, 8 x 10, White, 6 Rolls/Carton (8031050)
$204.36Original price was: $204.36.$93.99Current price is: $93.99. Add to cart -
Tork Advanced Hardwound Roll Towel, 1-Ply, 7.88″ x 800 ft, White, 6 Rolls/Carton (RB800)
$147.56Original price was: $147.56.$62.49Current price is: $62.49. Add to cart


Reviews
There are no reviews yet.