Tork Advanced Soft Mini Centerfeed Towels offer one-at-a-time service and reduce waste. These high capacity towels reduce labor and refills. High absorbency, means less towels used. Touch only the dispensing towel, which reduces cross contamination. Available in an Easy Handling carry box. Towel/Wipe Type: Centerfeed Hand Towels; Application: Wiping; Applicable Material: Multiple; Skin; Material(s): Paper.
Sale!
Towels & Wipes
Tork Advanced Soft Mini Centerfeed Hand Towel, 2-Ply, 8.3 x 11.8, 266/Roll, 12 Rolls/Carton (121225)
$221.14 Original price was: $221.14.$93.99Current price is: $93.99.
- High capacity, reduces labor and refills.
- Touch only the dispensing towel to reduce cross contamination.
- High absorbency, means less towels used.
- Available in an Easy Handling? carry box.
Availability: 44 in stock
Item Specifications
| Global Product Type | Center-Pull Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Centerfeed Hand Towels |
| Application | Wiping |
| Applicable Material | Multiple |
| Applicable Material | Skin |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 2 |
| Color(s) | White |
| Dirt Types | General Purpose |
| Scent | Unscented |
| Roll Length | 262 ft |
| Diameter | 5.5" |
| Length | 11.8" |
| Width | 8.3" |
| Product Packaging | Roll |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 266 |
| Capacity (Weight) | 19.9 lbs |
| For Use With | Tork® M1 Mini Centerfeed Dispensers - 558028A |
| Core Size | 2.9" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | EcoLogo Certified |
| Compliance Standards | EPA Compliant |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 60% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 40% |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| SKU Group | Tork® Advanced Soft Mini Centerfeed Hand Towel |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 18.509 |
|---|---|
| Item Width (in) | 17.625 |
| Item Height (in) | 9 |
| Item Length (in) | 23.375 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 12 |
| Carton Width (in) | 17.625 |
| Carton Length (in) | 23.375 |
| Carton Height (in) | 9 |
| Carton Weight (lbs) | 18.509 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | Y |
| EPA CPG Compliant | Y |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | ESSITY |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 121225 |
| GTIN (UPC) | 00073286614032 |
| GTIN Carton | 10073286614039 |
| UPC Retail | 073286614032 |
| UPC Carton | 10073286614039 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 14111703 |
Be the first to review “Tork Advanced Soft Mini Centerfeed Hand Towel, 2-Ply, 8.3 x 11.8, 266/Roll, 12 Rolls/Carton (121225)” Cancel reply
Related products
-
Georgia Pacific Professional Sparkle ps Premium Perforated Paper Kitchen Towel Roll, 2-Ply, 11 x 8.8, White, 85/Roll, 15 Rolls/Carton (2717714)
$95.36Original price was: $95.36.$38.49Current price is: $38.49. Add to cart -
Pacific Blue Select Perforated Paper Towel Roll (27385)
$117.24Original price was: $117.24.$49.49Current price is: $49.49. Add to cart -
KleenexMulti-Fold Paper Towels, 1-Ply, 9.2 x 9.4, White, 150/Pack, 16 Packs/Carton (01890)
$121.40Original price was: $121.40.$58.49Current price is: $58.49. Add to cart -
Georgia Pacific Blue Basic C-Fold Paper Towel, 10 Packs/Carton (25190)
Rated 5.00 out of 5$146.84Original price was: $146.84.$52.49Current price is: $52.49. Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.