Tork Hardwound Roll Towels offer the perfect combination of performance and value. Easy to load and maintain for ease of use. Embossing enhances hand feel and maximum absorbency with fewer towels used per hand dry. Long-lasting rolls minimize maintenance costs while maximizing service. Designed for businesses seeking to provide their washroom with economic, cost-efficient solutions, in good quality, which still maintains a professional appearance. These general towels are suitable for healthcare, manufacturing, industrial and educational facilities. Advanced. Towel/Wipe Type: Hardwound Roll Hand Towels; Application: Bathrooms; General Purpose; Washrooms; Applicable Material: Hard Nonporous Surfaces; Skin; Material(s): Paper.
Sale!
Towels & Wipes
Tork Advanced Hardwound Roll Towel, 1-Ply, 7.88″ x 1,000 ft, White, 6 Rolls/Carton (214405)
$168.72 Original price was: $168.72.$77.49Current price is: $77.49.
- Strong and highly absorbent.
- Offers the perfect combination of quality, performance and value.
- Embossing enhances hand feel and provides maximum absorbency.
- Excellent for drying hands.
Availability: 206 in stock
Item Specifications
| Global Product Type | Hardwound Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Hardwound Roll Towel |
| Application | Bathrooms |
| Application | General Purpose |
| Application | Washrooms |
| Applicable Material | Hard Nonporous Surfaces |
| Applicable Material | Skin |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 1 |
| Color(s) | White |
| Dirt Types | Dust |
| Dirt Types | Grease |
| Dirt Types | Grime |
| Dirt Types | Liquid |
| Dirt Types | Soil |
| Scent | Unscented |
| Roll Length | 1,000 ft |
| Diameter | 7.8" |
| Length | 1,000 ft |
| Width | 8" |
| Product Packaging | Roll |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 425 |
| For Use With | Tork® H21 Towel Dispensers - 83TR, 84TR, 86ECO, 87T |
| Core Size | 1.93" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Special Features | Advanced |
| SKU Group | Tork® Hardwound Roll Towel |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 24.469 |
|---|---|
| Item Width (in) | 16 |
| Item Height (in) | 8.75 |
| Item Length (in) | 23.75 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 6 |
| Carton Width (in) | 16 |
| Carton Length (in) | 23.75 |
| Carton Height (in) | 8.75 |
| Carton Weight (lbs) | 24.469 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | AUTHM |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | ESSITY |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 214405 |
| GTIN (UPC) | 10073286658002 |
| GTIN Carton | 00000000000000 |
| UPC Retail | 000000000000 |
| UPC Carton | 10073286658002 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 52121700 |
Be the first to review “Tork Advanced Hardwound Roll Towel, 1-Ply, 7.88″ x 1,000 ft, White, 6 Rolls/Carton (214405)” Cancel reply
Related products
-
Tork Advanced Hand Towel Roll, Notched, 1-Ply, 8 x 10, White, 6 Rolls/Carton (8031050)
$204.36Original price was: $204.36.$93.99Current price is: $93.99. Add to cart -
Bounty Select-a-Size Kitchen Roll Paper Towels, 2-Ply, 5.9 x 11, White, 113 Sheets/Double Plus Roll, 8 Rolls/Pack (05814)
$57.05Original price was: $57.05.$35.49Current price is: $35.49. Add to cart -
KleenexReveal Multi-Fold Towels, 2-Ply, 8 x 9.4, White, 16/Carton (46321)
$151.98Original price was: $151.98.$63.49Current price is: $63.49. Add to cart -
Scott Choose-A-Sheet Mega Kitchen Roll Paper Towels, 1-Ply, 4.8 x 11, White, 102/Roll, 24/Carton (47031)
$117.14Original price was: $117.14.$51.49Current price is: $51.49. Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.