Tork Universal Centerfeed Hand Towels offer one-at-a-time service while reducing waste. Ideal for many environments such as workshops and kitchens. Hygienictouch only the dispensing paper towel and reduce cross contamination. Towel/Wipe Type: Center-Pull; Application: Wiping; Applicable Material: Multiple; Skin; Material(s): Paper.
Sale!
Cleaning Supplies, Paper Towels
Tork Advanced Centerfeed Hand Towel, 2-Ply, 9 x 11.8, White, 600/Roll, 6/Carton (121201)
$204.57 Original price was: $204.57.$86.49Current price is: $86.49.
Features
- Hygienictouch only the dispensing towel and reduce cross contamination.
- High capacity to reduce labor cost and refill frequency.
- A versatile solution where both hand and surface wiping is required.
Availability: 154 in stock
SKU: TRK121201
Categories: Cleaning Supplies, Paper Towels
Tags: 6/600TWL, CFEED, HND, TOWEL
Brand: Tork
Item Specifications
| Global Product Type | Center-Pull Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Center-Pull |
| Application | Wiping |
| Applicable Material | Multiple |
| Applicable Material | Skin |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 2 |
| Color(s) | White |
| Dirt Types | Dirt |
| Dirt Types | Dust |
| Dirt Types | Grime |
| Scent | Unscented |
| Roll Length | 590 ft |
| Diameter | 7.8" |
| Length | 11.8" |
| Width | 9" |
| Product Packaging | Roll |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 600 |
| Capacity (Weight) | 23.7 lbs |
| For Use With | Tork® M2 Centerfeed Dispensers - 559020A, 559028A, 659028, 659020 |
| Core Size | 2.94" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | EcoLogo Certified |
| Compliance Standards | EPA Compliant |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 60% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 40% |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| SKU Group | Tork® Centerfeed Hand Towel |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 21.911 |
|---|---|
| Item Width (in) | 16 |
| Item Height (in) | 9.75 |
| Item Length (in) | 24 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 6 |
| Carton Width (in) | 16 |
| Carton Length (in) | 24 |
| Carton Height (in) | 9.75 |
| Carton Weight (lbs) | 21.911 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | Y |
| EPA CPG Compliant | Y |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | ESSITY |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 121201 |
| GTIN (UPC) | 00073286613943 |
| GTIN Carton | 10073286613940 |
| UPC Retail | 073286613943 |
| UPC Carton | 10073286613940 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 14111703 |
Be the first to review “Tork Advanced Centerfeed Hand Towel, 2-Ply, 9 x 11.8, White, 600/Roll, 6/Carton (121201)” Cancel reply
Related products
-
Bounty Select-a-Size Kitchen Roll Paper Towels, 2-Ply, 5.9 x 11, White, 113 Sheets/Double Plus Roll, 8 Rolls/Pack (05814)
$57.05Original price was: $57.05.$35.49Current price is: $35.49. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Select 2-Ply Center-Pull Perf Wipers, 2-Ply, 8.25 x 12, White, 520/Roll, 6 Rolls/Carton (44000)
$197.54Original price was: $197.54.$83.49Current price is: $83.49. Add to cart -
Clorox Pro Clorox Clean-up, 32 oz Smart Tube Spray (35417 Carton)
$110.32Original price was: $110.32.$55.49Current price is: $55.49. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Blue Select Multi-Fold 2 Ply Paper Towel, 9.2 x 9.4, White, 125/Pack, 16 Packs/Carton (21000)
$117.16Original price was: $117.16.$46.49Current price is: $46.49. Add to cart


Reviews
There are no reviews yet.