Tork Universal Centerfeed Hand Towels offer one-at-a-time service while reducing waste. Ideal for many environments such as workshops and kitchens. Hygienictouch only the dispensing paper towel and reduce cross contamination. Advanced. Towel/Wipe Type: Center-Pull; Application: Wiping; Applicable Material: Multiple; Skin; Material(s): Paper.
Sale!
Towels & Wipes
Tork Advanced Centerfeed Hand Towel, 1-Ply, 8.25 x 11.8, White, 1,000/Roll, 6/Carton (120133)
$192.75 Original price was: $192.75.$81.49Current price is: $81.49.
- High capacity to reduce labor cost and refill frequency.
- A versatile solution where both hand and surface wiping is required.
Availability: 41 in stock
Item Specifications
| Global Product Type | Center-Pull Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Center-Pull |
| Application | Wiping |
| Applicable Material | Multiple |
| Applicable Material | Skin |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 1 |
| Color(s) | White |
| Dirt Types | General Purpose |
| Scent | Unscented |
| Roll Length | 983 ft |
| Diameter | 7.8" |
| Length | 11.8" |
| Width | 8.25" |
| Product Packaging | Roll |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 1,000 |
| Capacity (Weight) | 23.6 lbs |
| For Use With | Tork® M2 Centerfeed Dispensers - 559020A, 559028A, 659028, 659020 |
| Core Size | 2.94" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | EcoLogo Certified |
| Compliance Standards | EPA Compliant |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 60% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 40% |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| Special Features | Advanced |
| SKU Group | Tork® Centerfeed Hand Towel |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 23.589 |
|---|---|
| Item Width (in) | 16 |
| Item Height (in) | 9 |
| Item Length (in) | 24 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 6 |
| Carton Width (in) | 16 |
| Carton Length (in) | 24 |
| Carton Height (in) | 9 |
| Carton Weight (lbs) | 23.589 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | Y |
| EPA CPG Compliant | Y |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | ESSITY |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 120133 |
| GTIN (UPC) | 00073286618894 |
| GTIN Carton | 10073286618891 |
| UPC Retail | 073286618894 |
| UPC Carton | 10073286618891 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 14111703 |
Be the first to review “Tork Advanced Centerfeed Hand Towel, 1-Ply, 8.25 x 11.8, White, 1,000/Roll, 6/Carton (120133)” Cancel reply
Related products
-
Hammermill Premium Color Copy Print Paper, 100 Bright, 28 lb Bond Weight, 8.5 x 11, Photo White, 500 Sheets/Ream, 5 Reams/Carton (102450)
$130.48Original price was: $130.48.$72.49Current price is: $72.49. Read more -
Seventh Generation Natural Unbleached 100% Recycled Paper Kitchen Towel Rolls, 2-Ply, Individually Wrapped, 11 x 9, 120/Roll, 30 Rolls/Carton (13720CT)
$196.35Original price was: $196.35.$119.99Current price is: $119.99. Add to cart -
KleenexMulti-Fold Paper Towels, 1-Ply, 9.2 x 9.4, White, 150/Pack, 16 Packs/Carton (01890)
$121.40Original price was: $121.40.$58.49Current price is: $58.49. Add to cart -
ACCO Paper Clips, #3, Smooth, Silver, 100 Clips/Box, 10 Boxes/Pack (ACC72320)
$14.55Original price was: $14.55.$11.49Current price is: $11.49. Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.