Draw in liquids to quickly wipe surfaces dry. Pick-A-Size sheets allow you to choose the size you need to get the job done. Double RollEach Double Roll equals two Regular Rolls. Towel/Wipe Type: Perforated Roll; Application: General Purpose; Material(s): Paper; Number of Plies: 2.
Sale!
Towels & Wipes
Sparkle Pick-A-Size Perforated Kitchen Double Roll Towels with Thirst Pockets, 2-Ply, 11 x 6, White, 110 Sheets/Roll, 24 Rolls/Pack (2226450)
$79.21 Original price was: $79.21.$69.49Current price is: $69.49.
- Wipes dry fast.
- Pick-A-Size? sheets.
Availability: 1539 in stock
Item Specifications
| Global Product Type | Perforated Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Perforated Roll |
| Application | General Purpose |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 2 |
| Color(s) | White |
| Scent | Unscented |
| Length | 6" |
| Width | 11" |
| Product Packaging | Roll |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 110 |
| Core Size | 1.63" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Special Features | Double RollEach Double Roll equals two Regular Rolls. |
| SKU Group | Sparkle® Pick-A-Size® Perforated Kitchen Roll Towels with Thirst Pockets® |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 14.2 |
|---|---|
| Item Width (in) | 18.9 |
| Item Height (in) | 14.6 |
| Item Length (in) | 22.8 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 24 |
| Carton Width (in) | 18.9 |
| Carton Length (in) | 22.8 |
| Carton Height (in) | 14.6 |
| Carton Weight (lbs) | 14.2 |
| Assembly Required | L |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | L |
| Marketplace Restriction | NORST |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | GEORGIA PACIFIC |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 2226450 |
| GTIN (UPC) | 00000000000000 |
| GTIN Carton | 00000000000000 |
| UPC Retail | 030400222382 |
| UPC Carton | 00000000000000 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 14111703 |
Be the first to review “Sparkle Pick-A-Size Perforated Kitchen Double Roll Towels with Thirst Pockets, 2-Ply, 11 x 6, White, 110 Sheets/Roll, 24 Rolls/Pack (2226450)” Cancel reply
Related products
-
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Select C-Fold Paper Towels, 2-Ply, 10.1 x 12.7, White, 120/Pack, 12 Packs/Carton (23000)
$125.64Original price was: $125.64.$56.99Current price is: $56.99. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Select Two-Ply Perforated Paper Kitchen Roll Towels, 2-Ply, 11 x 8.8, White, 100/Roll, 30 Rolls/Carton (GPC27300)
$173.09Original price was: $173.09.$63.99Current price is: $63.99. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Basic S-Fold Paper Towels, 1-Ply, 10.25 x 9.25, White, 250/Pack, 16 Packs/Carton (20904)
$123.99Original price was: $123.99.$60.49Current price is: $60.49. Add to cart -
KleenexHard Roll Paper Towels with Premium Absorbency Pockets, 1-Ply, 8″ x 425 ft, 1.5″ Core, White, 12 Rolls/Carton (01080)
$259.45Original price was: $259.45.$119.49Current price is: $119.49. Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.