SofPull center-pull paper towels provide a high-capacity, hygienic, cost-effective alternative to full-size towel dispensers. Each sheet dispenses fully open and ready to use, delivering the right amount of toweling to handle hand-drying or any size cleanup quickly and easily. These paper towels are premium quality to deliver absorbency and softness. Try them for hand-drying in any washroom or for medium-duty kitchen tasks in high-traffic foodservice, food processing, maintenance, general manufacturing, and healthcare facilities. More from the Manufacturer
Sale!
Towels & Wipes
SofPull Centerpull High-Capacity Paper Towels (28143)
$198.08 Original price was: $198.08.$82.49Current price is: $82.49.
- Efficient as the 320 sheets per roll capacity can help avoid run-out and staff spends less time refilling the dispenser.
- Hygienic because it’s easy, one-hand dispensing helps avoid contact with the dispenser which reduces the risk of cross-contamination.
- No waste dispensing because the unique dispenser-perforated towel design delivers one towel at a time, every time, avoiding over-dispensing.
Availability: 1695 in stock
SKU: GPC28143
Category: Towels & Wipes
Tags: 4/CT, 560SH, C-PULL, TOWEL
Brand: Georgia Pacific Professional
Item Specifications
| Global Product Type | Center-Pull Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Center-Pull |
| Application | Bathrooms |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 1 |
| Color(s) | White |
| Dirt Types | Liquid |
| Scent | Unscented |
| Roll Length | 700 ft |
| Length | 15" |
| Width | 7.8" |
| Product Packaging | Roll |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 560 |
| For Use With | 58201 |
| Core Size | 2.38" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | High-Capacity Roll-7.8" x 15", fits SofPull® Dispenser GEP-58201 (sold separately). |
| SKU Group | Georgia Pacific® Professional SofPull® CenterPull Perforated Paper Towels |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 13.75 |
|---|---|
| Item Width (in) | 16.38 |
| Item Height (in) | 9.63 |
| Item Length (in) | 18.88 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 4 |
| Carton Width (in) | 16.38 |
| Carton Length (in) | 18.88 |
| Carton Height (in) | 9.63 |
| Carton Weight (lbs) | 13.75 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | GEORGIA PACIFIC |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 28143 |
| GTIN (UPC) | 00073310281438 |
| GTIN Carton | 10073310281435 |
| UPC Retail | 073310281438 |
| UPC Carton | 10073310281435 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 14111703 |
Be the first to review “SofPull Centerpull High-Capacity Paper Towels (28143)” Cancel reply
Related products
-
Boardwalk Kitchen Roll Towel, 2-Ply, 11 x 9, White, 85 Sheets/Roll, 30 Rolls/Carton (6272)
$96.13Original price was: $96.13.$44.99Current price is: $44.99. Add to cart -
Boardwalk All Purpose Cleaner, Lavender Scent, 1 gal Bottle, 4/Carton (BWK4803)
$48.61Original price was: $48.61.$37.49Current price is: $37.49. Add to cart -
Boardwalk Pearlescent Moisturizing Liquid Hand Soap Refill, Aloe Scent, 1 gal Bottle, 4/Carton (BWK450CT)
$108.59Original price was: $108.59.$59.49Current price is: $59.49. Add to cart -
Bounty Select-a-Size Kitchen Roll Paper Towels, 2-Ply, 5.9 x 11, White, 113 Sheets/Double Plus Roll, 8 Rolls/Pack (05814)
$57.05Original price was: $57.05.$35.49Current price is: $35.49. Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.