Hardworking paper towel absorbs spills quickly, even when wet. Whitened without chlorine. No added dyes or fragrances. Two ply for absorbency and strength. Convenient 11″ x 5.4″ sheets are “right size” to minimize waste. Towel/Wipe Type: Perforated Roll; Application: General Purpose; Applicable Material: Nonporous Surfaces; Material(s): Paper.
Sale!
Towels & Wipes
Seventh Generation 100% Recycled Paper Kitchen Towel Rolls, 2-Ply, 11 x 5.4, 156 Sheets/Roll, 8 Rolls/Pack (13739PK)
$35.67 Original price was: $35.67.$25.49Current price is: $25.49.
- 2 ply for absorbency and strength
- Convenient 11″ x 5.4″ sheets are ‘right size’ to minimize waste.
Out of stock
Item Specifications
| Global Product Type | Perforated Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Perforated Roll |
| Application | General Purpose |
| Applicable Material | Nonporous Surfaces |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 2 |
| Color(s) | White |
| Dirt Types | Dust |
| Dirt Types | Grime |
| Dirt Types | Liquid |
| Dirt Types | Soil |
| Scent | Unscented |
| Length | 5.4" |
| Width | 11" |
| Product Packaging | Roll |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 156 |
| For Use With | Standard Roll-Towel Dispensers |
| Core Size | 1.78" |
| Green Information | Chlorine-free. Contains a minimum of 50% post-consumer recycled content, 100% total recycled content. |
| Compliance Standards | Meets U.S. EPA Standards for post-consumer material paper content |
| SKU Group | Seventh Generation® 100% Recycled Paper Kitchen Towel Rolls |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 5.2 |
|---|---|
| Item Width (in) | 20.4 |
| Item Height (in) | 11 |
| Item Length (in) | 10.2 |
| Unit of Measure | PK |
| Sold By | PK |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 4 |
| Carton Width (in) | 20.799 |
| Carton Length (in) | 22.599 |
| Carton Height (in) | 20.799 |
| Carton Weight (lbs) | 19.8 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Green Details | Chlorine-free. Contains a minimum of 50% post-consumer recycled content, 100% total recycled content. |
| Made of Recycled Materials | Y |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | SEVENTH GENERATION |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 13739PK |
| GTIN (UPC) | 00732913137398 |
| GTIN Carton | 10732913137395 |
| UPC Retail | 732913137398 |
| UPC Carton | 10732913137395 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 14111703 |
Be the first to review “Seventh Generation 100% Recycled Paper Kitchen Towel Rolls, 2-Ply, 11 x 5.4, 156 Sheets/Roll, 8 Rolls/Pack (13739PK)” Cancel reply
Related products
-
Boardwalk Kitchen Roll Towel, 2-Ply, 11 x 9, White, 85 Sheets/Roll, 30 Rolls/Carton (6272)
$96.13Original price was: $96.13.$44.99Current price is: $44.99. Add to cart -
Scott Essential Multi-Fold Towels, 1-Ply, 8 x 9.4, White, 250/Pack, 16 Packs/Carton (37490)
$124.26Original price was: $124.26.$53.49Current price is: $53.49. Add to cart -
Tork Advanced Hand Towel Roll, Notched, 1-Ply, 8 x 10, White, 6 Rolls/Carton (8031050)
$204.36Original price was: $204.36.$93.99Current price is: $93.99. Add to cart -
Tork Advanced Hand Towel Roll, Notched, 1-Ply, 8″ x 800 ft, White, 6 Rolls/Carton (8038050)
$186.45Original price was: $186.45.$80.99Current price is: $80.99. Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.