Hardworking paper towel absorbs spills quickly, even when wet. Whitened without chlorine. No added dyes or fragrances. Two ply for absorbency and strength. Convenient 11″ x 5.4″ sheets are “right size” to minimize waste. Towel/Wipe Type: Perforated Roll; Application: General Purpose; Applicable Material: Nonporous Surfaces; Material(s): Paper.
Sale!
Towels & Wipes
Seventh Generation 100% Recycled Paper Kitchen Towel Rolls, 2-Ply, 11 x 5.4, 140 Sheets/Roll, 6 Rolls/Pack (13731PK)
$29.08 Original price was: $29.08.$18.49Current price is: $18.49.
- 2 ply for absorbency and strength
- Convenient 11″ x 5.4″ sheets are ‘right size’ to minimize waste.
Out of stock
SKU: SEV13731PK
Category: Towels & Wipes
Tags: 6/PK, PAPER, RCYC, TOWEL, WHT
Brand: Seventh Generation
Item Specifications
| Global Product Type | Perforated Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Perforated Roll |
| Application | General Purpose |
| Applicable Material | Nonporous Surfaces |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 2 |
| Color(s) | White |
| Dirt Types | Dust |
| Dirt Types | Grime |
| Dirt Types | Liquid |
| Dirt Types | Soil |
| Scent | Unscented |
| Length | 5.4" |
| Width | 11" |
| Product Packaging | Roll |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 140 |
| For Use With | Standard Roll-Towel Dispensers |
| Core Size | 1.78" |
| Compliance Standards | Meets U.S. EPA standards for post-consumer material paper content |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| SKU Group | Seventh Generation® 100% Recycled Paper Kitchen Towel Rolls |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 3.38 |
|---|---|
| Item Width (in) | 11 |
| Item Height (in) | 9 |
| Item Length (in) | 18 |
| Unit of Measure | PK |
| Sold By | PK |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 4 |
| Carton Width (in) | 19.25 |
| Carton Length (in) | 22.5 |
| Carton Height (in) | 14.5 |
| Carton Weight (lbs) | 15.5 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | Y |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | SEVENTH GENERATION |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 13731PK |
| GTIN (UPC) | 00732913137312 |
| GTIN Carton | 10732913137319 |
| UPC Retail | 732913137312 |
| UPC Carton | 10732913137319 |
| Country of Origin | CA |
| UNSPSC Number | 14111703 |
Be the first to review “Seventh Generation 100% Recycled Paper Kitchen Towel Rolls, 2-Ply, 11 x 5.4, 140 Sheets/Roll, 6 Rolls/Pack (13731PK)” Cancel reply
Related products
-
AT-A-GLANCE Recycled Weekly Block Format Appointment Book, 8.5 x 5.5, Black Cover, 12-Month (Jan to Dec): 2025 (AAG70100G05)
$42.28Original price was: $42.28.$23.49Current price is: $23.49. Read more -
Tork Paper Wiper Roll Towel, 1-Ply, 7.68″ x 1,150 ft, White, 4 Rolls/Carton (291380)
$163.43Original price was: $163.43.$93.99Current price is: $93.99. Add to cart -
Tork Basic Paper Wiper Roll Towel, 1-Ply, 7.68″ x 1,150 ft, Natural, 4 Rolls/Carton (291350)
$153.45Original price was: $153.45.$81.49Current price is: $81.49. Add to cart -
Bounty Kitchen Roll Paper Towels, 2-Ply, White, 10.5 x 11, 87 Sheets/Roll, 4 Triple Rolls/Pack, 6 Packs/Carton (06109)
$238.93Original price was: $238.93.$134.99Current price is: $134.99. Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.