High wet strength that ensures the resistance and absorbency of a normal hand towel during hand drying while reducing the risk of clogs within pipes. After three minutes, towel’s wet strength dissipates making DissolveTech technology behave in a similar way to toilet paper. Towel/Wipe Type: Hardwound Roll Towel; Application: General Purpose; Material(s): Paper; Number of Plies: 1.
“Boardwalk Foodservice Wipers, 12 x 21, Pink/White, 200/Carton (BWKN8140)” has been added to your cart. View cart
Sale!
Towels & Wipes
Papernet DissolveTech Paper Towel, 1-Ply, 7.8″ x 800 ft, White, 6 Rolls/Case (410333)
$104.67 Original price was: $104.67.$52.49Current price is: $52.49.
- After three minutes, towel’s wet strength dissipates making DissolveTech? technology behave in a similar way to toilet paper.
- Reduces the risk of clogs in pipes.
Availability: 18 in stock
Item Specifications
| Global Product Type | Hardwound Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Hardwound Roll Towel |
| Application | General Purpose |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 1 |
| Color(s) | White |
| Dirt Types | Dirt |
| Scent | Unscented |
| Roll Length | 800 ft |
| Diameter | 8" |
| Width | 7.8" |
| Product Packaging | Carton |
| Core Size | 2.01" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Papernet® DissolveTech® Paper Towel |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 21.5 |
|---|---|
| Item Width (in) | 16 |
| Item Height (in) | 7.9 |
| Item Length (in) | 24 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 6 |
| Carton Width (in) | 16 |
| Carton Length (in) | 24 |
| Carton Height (in) | 7.9 |
| Carton Weight (lbs) | 21.5 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | SOFIDEL AMERICA |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 410333 |
| GTIN (UPC) | 10613796103335 |
| GTIN Carton | 00000000000000 |
| UPC Retail | 000000000000 |
| UPC Carton | 10613796103335 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 52121704 |
Be the first to review “Papernet DissolveTech Paper Towel, 1-Ply, 7.8″ x 800 ft, White, 6 Rolls/Case (410333)” Cancel reply
Related products
-
Scott Essential High Capacity Hard Roll Towel, 1-Ply, 8″ x 950 ft, White, 6 Rolls/Carton (02001)
$220.58Original price was: $220.58.$88.49Current price is: $88.49. Add to cart -
Tork Advanced Hand Towel Roll, Notched, 1-Ply, 7.5 x 10, 960/Roll, 6 Roll/Carton (7178050)
$145.57Original price was: $145.57.$86.99Current price is: $86.99. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Ultra Paper Towels, 1-Ply, 7.87″ x 1,150 ft, White, 6 Rolls/Carton (26490)
$258.22Original price was: $258.22.$109.49Current price is: $109.49. Add to cart -
KleenexHard Roll Paper Towels with Premium Absorbency Pockets, 1-Ply, 8″ x 425 ft, 1.5″ Core, White, 12 Rolls/Carton (01080)
$259.45Original price was: $259.45.$119.49Current price is: $119.49. Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.