Accordion-style storage pocket on inside back cover.
Feature
- Elastic band closure to keep journal closed.
- Features a black satin ribbon marker.
- Paper stock is acid- and lignin-free and soy inks.
- Smyth-sewn binding to lay flat for writing.
$19.78 Original price was: $19.78.$10.99Current price is: $10.99.
Out of stock
Accordion-style storage pocket on inside back cover.
| Pocket-Sized Indicator | Y |
|---|---|
| Global Product Type | Business Notebooks & Journals |
| Book-Binding Type | Sewn |
| Book-Binding Details | Casebound: Soft Cover |
| Book-Binding Details | Smyth-Sewn |
| Book-Binding Edge | Side |
| Cover Color | Black |
| Color Family | Black |
| Book-Spine Length | 8.25" |
| Book Width | 5" |
| Front-Cover Material | Bonded Leather |
| Back-Cover Material | Bonded Leather |
| Number of Subjects/Sections | 1 |
| Sheets per Book/Journal | 240 |
| Sheet Size (Bound-Side First) | 8.25 x 5 |
| Sheet Color | Ivory |
| Sheet Rule/Format Type | Narrow Rule |
| Sheet Ruling Size | 1/4" |
| Sheet-Ruling Color | Blue |
| Dated/Undated | Undated |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Markings® by C.R. Gibson Bonded Leather Journal |
| Item Weight (lbs) | 0.698 |
|---|---|
| Item Width (in) | 5.036 |
| Item Height (in) | 0.691 |
| Item Length (in) | 8.125 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 12 |
| Carton Width (in) | 9.295 |
| Carton Length (in) | 9.718 |
| Carton Height (in) | 7.077 |
| Carton Weight (lbs) | 8.991 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | C.R. GIBSON |
|---|---|
| Manufacturer Part No | MJ54791 |
| GTIN (UPC) | 00009292901439 |
| GTIN Carton | 00000000000000 |
| UPC Retail | 009292901439 |
| UPC Carton | 00000000000000 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 14111514 |
Reviews
There are no reviews yet.