Two-ply towels, strong and absorbent. Virtually lint-free. Whitened without chemicals containing chlorine, no added fragrances, hypoallergenic. U-Size itFor convenient dispensing with individually wrapped rolls. Towel/Wipe Type: Perforated Roll; Application: General Purpose; Material(s): Paper; Number of Plies: 2.
Sale!
Cleaning Supplies, Paper Towels
Marcal 100% Premium Recycled Kitchen Roll Towels, Roll Out Box, 2-Ply, 11 x 5.5, White, 140 Sheets, 12 Rolls/Carton (6183)
$85.79 Original price was: $85.79.$44.49Current price is: $44.49.
Features
- Two-ply, strong and absorbent.
- No added fragrances, hypoallergenic.
- Virtually lint-free.
- Whitened without chemicals containing chlorine.
Availability: 1380 in stock
SKU: MRC6183
Categories: Cleaning Supplies, Paper Towels
Tags: KITCHEN ROLL, TOWEL, WH
Brand: Marcal
Item Specifications
| Global Product Type | Perforated Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Perforated Roll |
| Application | General Purpose |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 2 |
| Color(s) | White |
| Dirt Types | Dust |
| Dirt Types | Fingerprint |
| Dirt Types | Smudge |
| Scent | Unscented |
| Length | 5.5" |
| Width | 11" |
| Product Packaging | Roll Out Carton |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 140 |
| Core Size | 1.75" |
| Compliance Standards | Green Seal Certified |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 40% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 60% |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| Special Features | U-Size it—For convenient dispensing with individually wrapped rolls. |
| SKU Group | Marcal® 100% Premium Recycled Kitchen Roll Towels |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 6.8 |
|---|---|
| Item Width (in) | 15.875 |
| Item Height (in) | 12.125 |
| Item Length (in) | 20.875 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Units Per Box | 12 |
| Carton Qty | 12 |
| Carton Width (in) | 15.875 |
| Carton Length (in) | 20.875 |
| Carton Height (in) | 12.125 |
| Carton Weight (lbs) | 6.8 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | Y |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | SOUNDVIEW |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 6183 |
| GTIN (UPC) | 00004303261830 |
| GTIN Carton | 00043032061830 |
| UPC Retail | 004303261830 |
| UPC Carton | 00043032061830 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 14111703 |
Be the first to review “Marcal 100% Premium Recycled Kitchen Roll Towels, Roll Out Box, 2-Ply, 11 x 5.5, White, 140 Sheets, 12 Rolls/Carton (6183)” Cancel reply
Related products
-
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Select Premium Nonperf Paper Towels, 2-Ply, 7.88 x 350 ft, White, 12 Rolls/Carton (28000)
$244.40Original price was: $244.40.$114.99Current price is: $114.99. Add to cart -
Georgia Pacific Blue Basic C-Fold Paper Towel, 10 Packs/Carton (25190)
Rated 5.00 out of 5$146.84Original price was: $146.84.$52.49Current price is: $52.49. Add to cart -
Kleenex Ultra Moisturizing Foam Hand Sanitizer, 1.5 oz Pump Bottle, Unscented (34604EA)
$21.88Original price was: $21.88.$9.49Current price is: $9.49. Add to cart -
Bounty Select-a-Size Kitchen Roll Paper Towels, 2-Ply, 5.9 x 11, White, 113 Sheets/Double Plus Roll, 8 Rolls/Pack (05814)
$57.05Original price was: $57.05.$35.49Current price is: $35.49. Add to cart


Reviews
There are no reviews yet.