Ultra Hard Wound Roll Towels are made with a through-air-dried (TAD) sheet using an advanced, blow-through air-drying process that adds sheet thickness and enhanced absorbency pockets leading to a superior towel performance. Ultra towels feel more cloth-like for a high-quality experience. Luxurious, thick towels are perfect for high-capacity dispensers. One-ply, fully embossed towels deliver greater strength, absorbency and quality. Innovative, reduced-core design helps minimize labor and lower costs.
Sale!
Cleaning Supplies, Paper Towels
LoCor Paper Ultra Hard Wound Roll Towels (46903)
$125.09 Original price was: $125.09.$68.49Current price is: $68.49.
Features
- Offers superior strength and softness that feels like cloth
- Perfect for high-capacity use in restrooms and more
- Thicker sheets with built-in absorbency pockets
- Adds a luxurious look and feel to any high-quality space
- Cost-effective – reduced core to lower labor and costs
Availability: 205 in stock
SKU: SOL46903
Categories: Cleaning Supplies, Paper Towels
Tags: HWRT, LOCOR, TAD, TOWEL, WH
Brand: LoCor
Item Specifications
| Global Product Type | Hardwound Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Hardwound Roll Towel |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 1 |
| Color(s) | White |
| Roll Length | 700 ft |
| Diameter | 7.99" |
| Width | 7" |
| Core Size | 1" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | LEED Applicable |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Special Features | TAD - Produced using TAD technology which maintains the fiber thickness and provides up to twice the bulk and absorption capacity. |
| SKU Group | LoCor® Hard Wound Roll Towel |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 15.65 |
|---|---|
| Item Width (in) | 16.188 |
| Item Height (in) | 7.688 |
| Item Length (in) | 24.188 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 1 |
| Carton Width (in) | 16.188 |
| Carton Length (in) | 24.188 |
| Carton Height (in) | 7.688 |
| Carton Weight (lbs) | 15.65 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | AUTHM |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | SOLARIS PAPER |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 46903 |
| GTIN (UPC) | 10810326014738 |
| GTIN Carton | 10810326014738 |
| UPC Retail | 000000000000 |
| UPC Carton | 10810326014738 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 14111701 |
Be the first to review “LoCor Paper Ultra Hard Wound Roll Towels (46903)” Cancel reply
Related products
-
Brawny Professional D400 Disposable Cleaning Towels With Bucket (20040)
$47.55Original price was: $47.55.$34.49Current price is: $34.49. Add to cart -
Georgia Pacific Blue Ultra 9″ Paper Towel Rolls, White, 6 Rolls/Carton (26610)
$109.64Original price was: $109.64.$45.49Current price is: $45.49. Add to cart -
Boardwalk Kitchen Roll Towel, 2-Ply, 11 x 9, White, 85 Sheets/Roll, 30 Rolls/Carton (6272)
$96.13Original price was: $96.13.$44.99Current price is: $44.99. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Basic C-Fold Paper Towels, 1-Ply, 10.1 x 13.2, White, 240/Pack, 10 Packs/Carton (20603)
$131.20Original price was: $131.20.$54.49Current price is: $54.49. Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.