An excellent value for the price-conscious shopper.
Feature
- Offer total product visibility.
- Seven-lock closure for a secure seal.
- Lightweight and crush-resistant.
- Elevated design for easy stackability.
$153.76 Original price was: $153.76.$72.99Current price is: $72.99.
Out of stock
An excellent value for the price-conscious shopper.
| Global Product Type | Takeout Food Containers |
|---|---|
| Food Container Type | Hinged Lid Container |
| Material(s) | OPS - Oriented Polystyrene |
| Material Type | Plastic |
| Interior Volume Capacity | 29.9 oz |
| Color(s) | Clear |
| Width | 5.1" |
| Depth | 9.9" |
| Height | 3.5" |
| Number of Compartments | 1 |
| Vented (Yes/No) | No |
| Hinged Lid (Yes/No) | Yes |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | Hoagie Container |
| SKU Group | Dart® Showtime® Clear Hinged Containers |
| Item Weight (lbs) | 13.925 |
|---|---|
| Item Width (in) | 20.94 |
| Item Height (in) | 10.313 |
| Item Length (in) | 25.63 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 200 |
| Carton Width (in) | 20.94 |
| Carton Length (in) | 25.63 |
| Carton Height (in) | 10.313 |
| Carton Weight (lbs) | 13.925 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | DART |
|---|---|
| Manufacturer Part No | C99HT1 |
| GTIN (UPC) | 00041594201886 |
| GTIN Carton | 10041594201883 |
| UPC Retail | 041594201886 |
| UPC Carton | 10041594201883 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 52151506 |
Reviews
There are no reviews yet.