Crush resistant 0.75″ thick closed cell construction absorbs shock.
Feature
- Attractive design for upscale look.
- Crack-resistant and sturdy.
- Microwaveable.
- Interchangeable lids save storage space.
$155.23 Original price was: $155.23.$75.49Current price is: $75.49.
Out of stock
Crush resistant 0.75″ thick closed cell construction absorbs shock.
| Global Product Type | Takeout Food Containers |
|---|---|
| Food Container Type | Base |
| Material(s) | PP - Polypropylene |
| Material Type | Plastic |
| Interior Volume Capacity | 12 oz |
| Color(s) | Black |
| Width | 5" |
| Depth | 5" |
| Height | 2" |
| Length | 5" |
| Number of Compartments | 1 |
| Vented (Yes/No) | No |
| Microwave Safe | Yes |
| Dishwasher Safe | No |
| Hinged Lid (Yes/No) | No |
| For Use With | C816BDL, PP816BDL |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Dart® PresentaBowls Pro™ Black Square Bowls |
| Item Weight (lbs) | 13.134 |
|---|---|
| Item Width (in) | 16.438 |
| Item Height (in) | 10.88 |
| Item Length (in) | 20.56 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 504 |
| Carton Width (in) | 16.438 |
| Carton Length (in) | 20.56 |
| Carton Height (in) | 10.88 |
| Carton Weight (lbs) | 13.134 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Non-Returnable | X |
| Brand | DART |
|---|---|
| Manufacturer Part No | B12SB |
| GTIN (UPC) | 00041594804995 |
| GTIN Carton | 00041594804995 |
| UPC Retail | 041594804995 |
| UPC Carton | 00041594804995 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 52151506 |
Reviews
There are no reviews yet.