Loop pile polypropylene fibers remove dirt and moisture.
Feature
- No-slip bottom creates a secure grip to carpets and smooth floors.
- Equipped with rubber backing and edges.
- Vacuum or professionally clean.
- Rubber back and edges.
$265.90 Original price was: $265.90.$186.49Current price is: $186.49.
Out of stock
Loop pile polypropylene fibers remove dirt and moisture.
| Global Product Type | Wiper Mats |
|---|---|
| Mat Type | Wiper Mat |
| Application | Indoor |
| Width | 36" |
| Length | 120" |
| Material(s) | Polypropylene |
| Backing Material | SBR Rubber |
| Backing Type | Non-Skid |
| Mat Surface | Polypropylene |
| Shape | Rectangular |
| Thickness | 0.38" |
| Color(s) | Charcoal |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Crown Super-Soaker™ Wiper/Scraper Mat with Gripper Bottom |
| Item Weight (lbs) | 21 |
|---|---|
| Item Width (in) | 7.5 |
| Item Height (in) | 7.5 |
| Item Length (in) | 38 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 1 |
| Carton Width (in) | 9 |
| Carton Length (in) | 38 |
| Carton Height (in) | 9 |
| Carton Weight (lbs) | 20.4 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | Y |
| Prop 65 Label Required | Y |
| Prop 65 Chemical(s) | Diisononyl phthalate (DINP) |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | CROWN MATS & MATTING |
|---|---|
| Manufacturer Part No | SSR310CH |
| GTIN (UPC) | 00023244211742 |
| GTIN Carton | 00000000000000 |
| UPC Retail | 023244211742 |
| UPC Carton | 00000000000000 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 52101508 |
Reviews
There are no reviews yet.