Ideal for small businesses.
Feature
- It will give you a total at the end of your session.
- Convenient counterfeit detector.
- Durable.
$1,101.70 Original price was: $1,101.70.$874.49Current price is: $874.49.
Availability: 4 in stock
Ideal for small businesses.
| Global Product Type | Automated Cash Counters |
|---|---|
| Cash/Coin Counter Type | Bill Counter |
| Denomination | U.S. Currency |
| Counting/Sorting Speed | 1,900 Bills/min |
| Power Source(s) | Electric |
| Display Size | LCD |
| Material(s) | Plastic |
| Width | 10" |
| Depth | 13.6" |
| Height | 11.6" |
| Color(s) | White |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | CONTROLTEK® Bill Counter |
| Item Weight (lbs) | 13.5 |
|---|---|
| Item Width (in) | 12 |
| Item Height (in) | 12.5 |
| Item Length (in) | 14 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Units Per Box | 1 |
| Carton Qty | 2 |
| Carton Width (in) | 15 |
| Carton Length (in) | 24.75 |
| Carton Height (in) | 13 |
| Carton Weight (lbs) | 30 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | AUTHM |
| Brand | CONTROLTEK |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 525522 |
| GTIN (UPC) | 00813732015163 |
| GTIN Carton | 00813732015170 |
| UPC Retail | 813732015163 |
| UPC Carton | 00813732015170 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 44111600 |
Reviews
There are no reviews yet.