One-ply, folded, paper napkins.
Feature
- Can be used in a dispenser or loose.
- Great for cafeterias, restaurants, offices, and outdoor gatherings.
- Wrapped in smaller packs for convenience and transport.
$117.25 Original price was: $117.25.$42.49Current price is: $42.49.
Availability: 1225 in stock
One-ply, folded, paper napkins.
| Global Product Type | Dispenser Napkins |
|---|---|
| Material(s) | Paper |
| Color(s) | White |
| Width | 12" |
| Depth | 7" |
| Number of Plies | 1 |
| Napkin Type | Tall Fold |
| Number of Napkins Per Container | 500 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Package Includes | 20 packs of 500 napkins each. |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| SKU Group | Boardwalk® Tall Fold Dispenser Napkins |
| Item Weight (lbs) | 22.714 |
|---|---|
| Item Width (in) | 12.01 |
| Item Height (in) | 13.78 |
| Item Length (in) | 18.11 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 10000 |
| Carton Width (in) | 12.01 |
| Carton Length (in) | 18.11 |
| Carton Height (in) | 13.78 |
| Carton Weight (lbs) | 22.714 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | BOARDWALK |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 8302W |
| GTIN (UPC) | 00749507083023 |
| GTIN Carton | 10749507083020 |
| UPC Retail | 749507083023 |
| UPC Carton | 10749507083020 |
| Country of Origin | ID |
| UNSPSC Number | 14111705 |
Reviews
There are no reviews yet.