A digital business card that always creates the right impression.
Feature
- Customize these blank cards using an offset press, copier, inkjet printer or laser printer.
- Gutter on all four sides for full bleed capability.
- Smooth-edge separation.
$36.44 Original price was: $36.44.$33.99Current price is: $33.99.
Availability: 206 in stock
A digital business card that always creates the right impression.
| Global Product Type | Microperforated Business Cards |
|---|---|
| Paper Color(s) | White |
| Finish | Bristol |
| Paper Weight | 67 lb |
| Card Width | 3.5" |
| Card Height | 2" |
| Machine Compatibility | Copier |
| Machine Compatibility | Inkjet |
| Machine Compatibility | Laser |
| Machine Compatibility | Offset Press |
| Sheet Size (W x H) | 8.5 x 11 |
| Cards Per Sheet | 10 |
| Card Quantity | 1,000 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Blanks/USA® Printable Microperforated Business Cards |
| Item Weight (lbs) | 1.921 |
|---|---|
| Item Width (in) | 8.688 |
| Item Height (in) | 1.563 |
| Item Length (in) | 10.463 |
| Unit of Measure | PK |
| Sold By | PK |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 25 |
| Carton Width (in) | 11.566 |
| Carton Length (in) | 17.028 |
| Carton Height (in) | 11.813 |
| Carton Weight (lbs) | 40.322 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | BLANKS/USA |
|---|---|
| Manufacturer Part No | BCT10B6WH |
| GTIN (UPC) | 00662760564255 |
| GTIN Carton | 00000000000000 |
| UPC Retail | 662760564255 |
| UPC Carton | 00000000000000 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 14111604 |
Reviews
There are no reviews yet.