Easy to install. Replacement arm pads for Neratoli chairs.
Feature
- Replacement arm pads for Neratoli chairs.
- Easy to install.
- Padded.
$19.00 Original price was: $19.00.$1.99Current price is: $1.99.
Availability: 2 in stock
Easy to install. Replacement arm pads for Neratoli chairs.
| Series Name | Alera® Neratoli Series |
|---|---|
| Global Product Type | Chair Arms |
| Color(s) | White |
| Color Family | White |
| Material(s) | Faux Leather |
| Overall Width | 1.77" |
| Overall Depth | 15.15" |
| Overall Height | 0.59" |
| Chair Accessories Arm Style | Arm Pad |
| Armrest Material | Faux Leather |
| For Use With | Alera® Neratoli Series Chairs |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Footnote 1 | 2/Set (Two Arm Pads) |
| Special Features | Faux Leather |
| SKU Group | Alera® Alera® Neratoli Series Replacement Arm Pads |
| Item Weight (lbs) | 0.77 |
|---|---|
| Item Width (in) | 4.13 |
| Item Height (in) | 2.76 |
| Item Length (in) | 16.73 |
| Unit of Measure | PR |
| Sold By | PR |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 10 |
| Carton Width (in) | 15.15 |
| Carton Length (in) | 17.32 |
| Carton Height (in) | 9.8 |
| Carton Weight (lbs) | 8.8 |
| Assembly Required | L |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | L |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | ALERA |
|---|---|
| Manufacturer Part No | NRAP06 |
| GTIN (UPC) | 00042167393939 |
| GTIN Carton | 50042167393934 |
| UPC Retail | 042167393939 |
| UPC Carton | 50042167393934 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 56101900 |
Reviews
There are no reviews yet.