The combination of metal and plastic offers a unique and elegant design, with clean and updated lines.
Feature
- Its compartments provide immediate identification of documents.
- Large base with non-slip pads offers extreme stability.
$637.15 Original price was: $637.15.$384.49Current price is: $384.49.
Availability: 16 in stock
The combination of metal and plastic offers a unique and elegant design, with clean and updated lines.
| Color(s) | White/Woodgrain |
|---|---|
| Global Product Type | Floor Literature Displays |
| Color Family | White |
| Overall Width | 19.68" |
| Overall Depth | 13.38" |
| Overall Height | 36.61" |
| Material(s) | Steel |
| Material(s) | Wood |
| Material(s) | ABS |
| Number of Compartments | 6 |
| Document Size Accommodation | Documents |
| Document Size Accommodation | Magazines |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Package Includes | (4) Anti Slip Pads |
| Package Includes | Assembly Kit |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Alba™ Literature Floor Display Rack |
| Item Weight (lbs) | 15.43 |
|---|---|
| Item Width (in) | 22.13 |
| Item Height (in) | 6.29 |
| Item Length (in) | 41.43 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 1 |
| Carton Width (in) | 22.13 |
| Carton Length (in) | 41.43 |
| Carton Height (in) | 6.29 |
| Carton Weight (lbs) | 15.43 |
| Assembly Required | L |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | L |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | ALBA |
|---|---|
| Manufacturer Part No | DDEXPO6WBC |
| GTIN (UPC) | 03129710016945 |
| GTIN Carton | 03129710016945 |
| UPC Retail | 000000000000 |
| UPC Carton | 03129710016945 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 44111512 |
Reviews
There are no reviews yet.