Sectioned for efficient organization.
Feature
- Heavy-duty pressboard construction.
- Tyvek? reinforced, expandable file gusset provides maximum durability.
$119.68 Original price was: $119.68.$66.49Current price is: $66.49.
Out of stock
Sectioned for efficient organization.
| Folder Size | Legal |
|---|---|
| Global Product Type | Top Tab Classification Folders |
| Total Number of Dividers | 2 |
| Total Number of Fasteners | 6 |
| Max Folder Expansion | 3" |
| Cover Tab Style | Top Tab |
| Cover Tab Cut | 2/5-Cut |
| Cover Tab Position | Right of Center |
| Cover Color | Earth Red |
| Color Family | Red |
| Cover Material | 25-pt Pressboard |
| Cover Fasteners | 2 |
| Cover Fastener Capacity | 1" |
| Divider Tab Style | Top Tab |
| Divider Tab Cut | 2/5-Cut |
| Divider Color | Natural Brown |
| Divider Material | 20-pt Kraft |
| Fasteners per Divider | 2 |
| Divider Fastener Capacity | 1" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Disclaimer Statement | Color tone may vary. This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| SKU Group | ACCO Pressboard Classification Folders |
| Item Weight (lbs) | 4.5 |
|---|---|
| Item Width (in) | 10.5 |
| Item Height (in) | 2 |
| Item Length (in) | 15.25 |
| Unit of Measure | BX |
| Sold By | BX |
| Ships via UPS | Y |
| Units Per Box | 10 |
| Carton Qty | 50 |
| Carton Width (in) | 10.88 |
| Carton Length (in) | 15.5 |
| Carton Height (in) | 10.75 |
| Carton Weight (lbs) | 23 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | ACCO BRANDS, INC. |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 16036 |
| GTIN (UPC) | 00000050160365 |
| GTIN Carton | 50050505160360 |
| UPC Retail | 050505160365 |
| UPC Carton | 50050505160360 |
| Country of Origin | US |
| List Price | 143.9 |
| UNSPSC Number | 44122011 |
Reviews
There are no reviews yet.