Indulge in the comforts of home with Windsoft a premier line of towel and tissue products at an affordable price. Strong enough for tough cleaning jobs in any kitchen, restaurant, or industrial environment. Windsofts 2-ply embossed paper towels blend strength and absorbency for maximum dependability. Tackle the toughest spills quickly with premium quality, ultra-strong towels that are reliable, durable, and ultra-absorbent. Easily tear half or full-sized perforated sheets to suit your cleaning needs. Change the double roll less often with 110 premium absorbent sheets per roll. Made with domestic and imported virgin materials, using the latest structured paper technology. Towel/Wipe Type: Perforated Roll; Application: General Purpose; Material(s): Paper; Number of Plies: 2.
Sale!
Towels & Wipes
Windsoft Premium Kitchen Roll Towels, 2-Ply, 11 x 6, White, 110/Roll, 12 Rolls/Carton (12216)
$40.48 Original price was: $40.48.$22.49Current price is: $22.49.
- Strong enough for tough cleaning jobs in any kitchen, restaurant, or industrial environment.
- Customizable size to suit the size of the mess, reducing waste and saving money.
- Perforated to easily tear half and full-sized sheets.
- Ultra-strong, reliable, and durable.
- Long-lasting double rolls, 12 double rolls = 24 regular rolls.
Out of stock
Item Specifications
| Global Product Type | Perforated Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Perforated Roll |
| Application | General Purpose |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 2 |
| Color(s) | White |
| Dirt Types | Dust |
| Dirt Types | Soil |
| Dirt Types | Liquid |
| Scent | Unscented |
| Roll Length | 55 ft |
| Diameter | 5" |
| Length | 6" |
| Width | 11" |
| Product Packaging | Roll |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 110 |
| Core Size | 1.6" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | LEED Applicable |
| Compliance Standards | Rainforest Alliance Certified |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| SKU Group | Windsoft® Premium Kitchen Roll Towels |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 6.684 |
|---|---|
| Item Width (in) | 13.66 |
| Item Height (in) | 10.53 |
| Item Length (in) | 17.28 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 12 |
| Carton Width (in) | 13.66 |
| Carton Length (in) | 17.28 |
| Carton Height (in) | 10.53 |
| Carton Weight (lbs) | 6.684 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | WINDSOFT |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 12216 |
| GTIN (UPC) | 00749507002895 |
| GTIN Carton | 00749507002895 |
| UPC Retail | 749507002895 |
| UPC Carton | 00749507002895 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 14111703 |
Be the first to review “Windsoft Premium Kitchen Roll Towels, 2-Ply, 11 x 6, White, 110/Roll, 12 Rolls/Carton (12216)” Cancel reply
Related products
-
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Ultra Paper Towels, 1-Ply, 7.87″ x 1,150 ft, White, 6 Rolls/Carton (26490)
$258.22Original price was: $258.22.$109.49Current price is: $109.49. Add to cart -
Scott Multi-Fold Towels, Absorbency Pockets, 1-Ply, 9.2 x 9.4, White, 250 Sheets/Pack (03650)
$95.37Original price was: $95.37.$45.49Current price is: $45.49. Add to cart -
Georgia Pacific SofPull Mechanical Recycled Paper Towel Rolls (26470)
$220.39Original price was: $220.39.$106.49Current price is: $106.49. Add to cart -
Tork Advanced Hand Towel Roll, Notched, 1-Ply, 8 x 11, White, 491/Roll, 12 Rolls/Carton (8634550)
$198.87Original price was: $198.87.$90.99Current price is: $90.99. Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.