Durable, two-ply, white, unscented paper kitchen roll towels. Engineered with premium embossing and enhanced absorbency paper towels to get the most out of each roll. Great for general purpose cleaning and wiping in kitchens, bathrooms, office spaces, and industrial settings. Towel/Wipe Type: Perforated Roll; Application: General Purpose; Material(s): Paper; Number of Plies: 2.
Sale!
Towels & Wipes
Windsoft Kitchen Roll Towels, 2-Ply, 11 x 8.8, White, 100/Roll (1220RL)
$5.68 Original price was: $5.68.$1.99Current price is: $1.99.
- Premium embossing and enhanced absorbency.
- For general purpose cleaning.
- Perforated for easy tearing.
- Individually wrapped for maximum cleanliness and convenient storage.
- During the transition to new packaging, orders may contain the original and/or new look.
Availability: 885 in stock
Item Specifications
| Global Product Type | Perforated Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Perforated Roll |
| Application | General Purpose |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 2 |
| Color(s) | White |
| Dirt Types | Dust |
| Dirt Types | Liquid |
| Dirt Types | Soil |
| Scent | Unscented |
| Length | 8.8" |
| Width | 11" |
| Product Packaging | Roll |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 100 |
| Core Size | 1.6" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | Meets U.S. EPA standards for post-consumer material paper content |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Windsoft® Kitchen Roll Towels |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 0.54 |
|---|---|
| Item Width (in) | 5.5 |
| Item Height (in) | 5.5 |
| Item Length (in) | 11 |
| Unit of Measure | RL |
| Sold By | RL |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 30 |
| Carton Width (in) | 22.625 |
| Carton Length (in) | 24 |
| Carton Height (in) | 15.625 |
| Carton Weight (lbs) | 17.88 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | Y |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | WINDSOFT |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 1220RL |
| GTIN (UPC) | 00749507012207 |
| GTIN Carton | 10749507012204 |
| UPC Retail | 749507012207 |
| UPC Carton | 10749507012204 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 14111703 |
Be the first to review “Windsoft Kitchen Roll Towels, 2-Ply, 11 x 8.8, White, 100/Roll (1220RL)” Cancel reply
Related products
-
Windsoft Kitchen Roll Towels, 2-Ply, 11 x 8.5, White, 85/Roll (122085RL)
$4.48Original price was: $4.48.$1.49Current price is: $1.49. Add to cart -
Scott Choose-A-Sheet Paper Towels – Mega Rolls (38869)
$19.99Original price was: $19.99.$19.49Current price is: $19.49. Add to cart -
Tork Advanced Matic Hand Towel Roll, 1-Ply, 7.7″ x 900 ft, White, 6 Rolls/Carton (290095)
$161.95Original price was: $161.95.$90.99Current price is: $90.99. Add to cart -
Windsoft Hardwound Roll Towels, 1-Ply, 8″ x 350 ft, Natural, 12 Rolls/Carton (108)
$144.62Original price was: $144.62.$37.49Current price is: $37.49. Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.