Durable, two-ply, white, unscented paper kitchen roll towels. Engineered with premium embossing and enhanced absorbency paper towels to get the most out of each roll. Great for general purpose cleaning and wiping in kitchens, bathrooms, office spaces, and industrial settings. Towel/Wipe Type: Perforated Roll; Application: General Purpose; Material(s): Paper; Number of Plies: 2.
Sale!
Cleaning Supplies, Paper Towels
Windsoft Kitchen Roll Towels, 2-Ply, 11 x 8.5, White, 85/Roll (122085RL)
$4.48 Original price was: $4.48.$1.49Current price is: $1.49.
Features
- Two-ply, white, unscented paper kitchen roll towels.
- Premium embossing and enhanced absorbency.
- For general purpose cleaning.
- Perforated for easy tearing.
- Individually wrapped for maximum cleanliness and convenient storage.
- During the transition to new packaging, orders may contain the original and/or new look.
Availability: 1007 in stock
SKU: WIN122085RL
Categories: Cleaning Supplies, Paper Towels
Tags: 85SH/RL, PERF, ROLL, TOWEL
Brand: Windsoft
Item Specifications
| Global Product Type | Perforated Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Perforated Roll |
| Application | General Purpose |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 2 |
| Color(s) | White |
| Dirt Types | Dust |
| Dirt Types | Liquid |
| Dirt Types | Soil |
| Scent | Unscented |
| Length | 8.5" |
| Width | 11" |
| Product Packaging | Roll |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 85 |
| Core Size | 1.6" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Windsoft® Kitchen Roll Towels |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 0.483 |
|---|---|
| Item Width (in) | 5.5 |
| Item Height (in) | 5.5 |
| Item Length (in) | 11.25 |
| Unit of Measure | RL |
| Sold By | RL |
| Ships via UPS | Y |
| Units Per Box | 1 |
| Carton Qty | 30 |
| Carton Width (in) | 22.625 |
| Carton Length (in) | 24 |
| Carton Height (in) | 14 |
| Carton Weight (lbs) | 19 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | Y |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | WINDSOFT |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 1220-85RL |
| GTIN (UPC) | 00749507122081 |
| GTIN Carton | 10749507122088 |
| UPC Retail | 749507122081 |
| UPC Carton | 10749507122088 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 14111703 |
Be the first to review “Windsoft Kitchen Roll Towels, 2-Ply, 11 x 8.5, White, 85/Roll (122085RL)” Cancel reply
Related products
-
Scott ComfortPlus Toilet Paper, 12 Double Rolls, 231 Sheets per Roll, Septic-Safe, 1-Ply Toilet Tissue
$65.40Original price was: $65.40.$34.49Current price is: $34.49. Add to cart -
Bounty Select-a-Size Kitchen Roll Paper Towels, 2-Ply, 5.9 x 11, White, 113 Sheets/Double Plus Roll, 8 Rolls/Pack (05814)
$57.05Original price was: $57.05.$35.49Current price is: $35.49. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Basic Jumbo Perforated Kitchen Roll Paper Towels, 2-Ply, 11 x 8.8, Brown, 250/Roll, 12 Rolls/Carton (28290)
$150.30Original price was: $150.30.$73.49Current price is: $73.49. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Select Premium Nonperf Paper Towels, 2-Ply, 7.88 x 350 ft, White, 12 Rolls/Carton (28000)
$244.40Original price was: $244.40.$114.99Current price is: $114.99. Add to cart


Reviews
There are no reviews yet.