Windsoft Hardwound Roll Towels are design for hardwound towel dispensers. They are easily grabbed and torn with customizable size. One-ply white towels with textured pattern for added absorbency and durability. Helps reduce waste and save money by using less. Quality construction enables multi-purpose versatility. Ideal for use in high-traffic bathrooms such as restaurants, schools, offices, healthcare, retail, and public restrooms. Dispensers sold separately. Towel/Wipe Type: Hardwound Roll Towel; Application: Hand Washing; Washrooms; Material(s): Paper; Number of Plies: 1.
Sale!
Towels & Wipes
Windsoft Hardwound Roll Towels, 1-Ply, 8″ x 350 ft, White, 12 Rolls/Carton (109B)
$107.08 Original price was: $107.08.$59.49Current price is: $59.49.
- One-ply white towels with textured pattern for added absorbency and durability.
- Helps reduce waste and save you money.
- Quality material enables multi-purpose versatility.
- Dispensers sold separately.
Out of stock
Item Specifications
| Global Product Type | Hardwound Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Hardwound Roll Towel |
| Application | Hand Washing |
| Application | Washrooms |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 1 |
| Color(s) | White |
| Dirt Types | Dust |
| Dirt Types | Liquid |
| Dirt Types | Soil |
| Scent | Unscented |
| Roll Length | 350 ft |
| Diameter | 5.5" |
| Width | 8" |
| Product Packaging | Roll |
| For Use With | Roll Towel Dispensers |
| Core Size | 2" |
| Green Information | Towels exceed EPA standards for minimum of 40% post-consumer waste content. |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 70% |
| Total Recycled Content Percent | 80% |
| SKU Group | Windsoft® Hardwound Towels |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 17.79 |
|---|---|
| Item Width (in) | 13.39 |
| Item Height (in) | 16.14 |
| Item Length (in) | 19.88 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 12 |
| Carton Width (in) | 13.39 |
| Carton Length (in) | 19.88 |
| Carton Height (in) | 16.14 |
| Carton Weight (lbs) | 17.79 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Green Details | Towels exceed EPA standards for minimum of 40% post-consumer waste content. |
| Made of Recycled Materials | Y |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | WINDSOFT |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 109B |
| GTIN (UPC) | 00749507992264 |
| GTIN Carton | 10749507992261 |
| UPC Retail | 749507992264 |
| UPC Carton | 10749507992261 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 14111703 |
Be the first to review “Windsoft Hardwound Roll Towels, 1-Ply, 8″ x 350 ft, White, 12 Rolls/Carton (109B)” Cancel reply
Related products
-
Scott Choose-A-Sheet Mega Kitchen Roll Paper Towels, 1-Ply, 4.8 x 11, White, 102/Roll, 24/Carton (47031)
$117.14Original price was: $117.14.$51.49Current price is: $51.49. Add to cart -
Tork Advanced Hardwound Roll Towel, 1-Ply, 7.88″ x 800 ft, White, 6 Rolls/Carton (RB800)
$147.56Original price was: $147.56.$62.49Current price is: $62.49. Add to cart -
Tork Advanced Hand Towel Roll, Notched, 1-Ply, 7.5 x 10, White, 1,200/Roll, 6/Carton (7171050)
$158.61Original price was: $158.61.$93.99Current price is: $93.99. Add to cart -
Cottonelle Fresh Feel Flushable Wet Wipes, Adult Wet Wipes, 8 Flip-Top Packs, 42 Wipes Per Pack
$6.08Original price was: $6.08.$4.49Current price is: $4.49. Add to cart


Reviews
There are no reviews yet.