Windsoft Natural Hardwound Towels are designed for hardwound towel dispensers in public spaces. Strong and absorbent with quality construction for maximum durability. Quality construction enables multi-purpose versatility. Ideally for hand washing in high-traffic restrooms. Larger roll lasts longer in public restrooms where there is less staff to monitor and change the roll. Natural color. Tears easily by hand or with the dispenser edge. Dispensers sold separately. Towel/Wipe Type: Hardwound Roll Towel; Application: Hand Washing; Washrooms; Material(s): Paper; Number of Plies: 1.
Sale!
Towels & Wipes
Windsoft Hardwound Roll Towels, 1-Ply, 8″ x 350 ft, Natural, 12 Rolls/Carton (108)
$144.62 Original price was: $144.62.$37.49Current price is: $37.49.
- Strong and absorbent.
- Quality construction for maximum durability.
- Ideally for hand washing in high-traffic restrooms.
- During the transition to new packaging, orders may contain the original and/or new look.
Availability: 150 in stock
Item Specifications
| Global Product Type | Hardwound Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Hardwound Roll Towel |
| Application | Hand Washing |
| Application | Washrooms |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 1 |
| Color(s) | Natural |
| Dirt Types | Dust |
| Dirt Types | Liquid |
| Dirt Types | Soil |
| Scent | Unscented |
| Roll Length | 350 ft |
| Diameter | 5.5" |
| Width | 8" |
| Product Packaging | Roll |
| For Use With | Roll Towel Dispensers |
| Core Size | 2" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 100% |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| SKU Group | Windsoft® Natural Hardwound Towels |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 21 |
|---|---|
| Item Width (in) | 15.75 |
| Item Height (in) | 10.5 |
| Item Length (in) | 16.125 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 12 |
| Carton Width (in) | 15.75 |
| Carton Length (in) | 16.125 |
| Carton Height (in) | 10.5 |
| Carton Weight (lbs) | 21 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | Y |
| EPA CPG Compliant | Y |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | WINDSOFT |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 108 |
| GTIN (UPC) | 00073310300252 |
| GTIN Carton | 00749507992271 |
| UPC Retail | 073310300252 |
| UPC Carton | 00749507992271 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 14111703 |
Be the first to review “Windsoft Hardwound Roll Towels, 1-Ply, 8″ x 350 ft, Natural, 12 Rolls/Carton (108)” Cancel reply
Related products
-
Tork Universal Hand Towel Roll, 1-Ply, 7.88″ x 800 ft, Natural, 6 Rolls/Carton (RK8002)
$77.37Original price was: $77.37.$46.49Current price is: $46.49. Add to cart -
Scott Essential 100% Recycled Fiber Hard Roll Towel, 1-Ply, 8″ x 700 ft, 1.75″ Core, Brown, 6 Rolls/Carton (54038)
$137.03Original price was: $137.03.$67.49Current price is: $67.49. Add to cart -
Alba Cafe Wood Coat Stand, Ten Peg/five Hook, 21.67w X 21.67d X 69.33h, Espresso Brown (ABAPMCAFE)
$369.88Original price was: $369.88.$205.49Current price is: $205.49. Read more -
AJM Packaging Corporation Lawn and Leaf Bags, 30 gal, 1 mil, Brown Kraft, 50/Carton (AJMRBR30105NPCT)
$103.48Original price was: $103.48.$57.49Current price is: $57.49. Read more

Reviews
There are no reviews yet.