Towels dispense singly. Absorbent two-ply. 8 3/5″ dia. roll. 7.3 x 15 sheets. Towels have improved brightness, softness and core stability. Towel/Wipe Type: Center-Pull; Application: General Purpose; Material(s): Paper; Number of Plies: 2.
Sale!
Cleaning Supplies, Paper Towels
Windsoft Center-Flow Perforated Paper Towel Roll, 7.3 x 15, White, 6 Rolls/Carton (1420B)
$169.65 Original price was: $169.65.$54.99Current price is: $54.99.
Features
- Towels have improved brightness, softness and core stability.
- 8 3/5″ dia. roll.
- 7.3 x 15 sheets.
- During the transition to new packaging, orders may contain the original and/or new look.
Availability: 417 in stock
SKU: WIN1420B
Categories: Cleaning Supplies, Paper Towels
Tags: 2PLY, 660'RL, CTR-FLO, TOWEL
Brand: Windsoft
Item Specifications
| Global Product Type | Center-Pull Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Center-Pull |
| Application | General Purpose |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 2 |
| Color(s) | White |
| Dirt Types | Dust |
| Dirt Types | Liquid |
| Dirt Types | Soil |
| Scent | Unscented |
| Roll Length | 650 ft |
| Diameter | 8.6" |
| Length | 15" |
| Width | 7.3" |
| Product Packaging | Roll |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 520 |
| Core Size | 2.25" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 100% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| SKU Group | Windsoft® Center-Pull Towels |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 21 |
|---|---|
| Item Width (in) | 16.75 |
| Item Height (in) | 8.25 |
| Item Length (in) | 25 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 6 |
| Carton Width (in) | 16.75 |
| Carton Length (in) | 25 |
| Carton Height (in) | 8.25 |
| Carton Weight (lbs) | 21 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | Y |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | WINDSOFT |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 1420B |
| GTIN (UPC) | 00749507014201 |
| GTIN Carton | 10749507014208 |
| UPC Retail | 749507014201 |
| UPC Carton | 10749507014208 |
| Country of Origin | CA |
| UNSPSC Number | 14111703 |
Be the first to review “Windsoft Center-Flow Perforated Paper Towel Roll, 7.3 x 15, White, 6 Rolls/Carton (1420B)” Cancel reply
Related products
-
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Basic Jumbo Perforated Kitchen Roll Paper Towels, 2-Ply, 11 x 8.8, Brown, 250/Roll, 12 Rolls/Carton (28290)
$150.30Original price was: $150.30.$73.49Current price is: $73.49. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Select C-Fold Paper Towels, 2-Ply, 10.1 x 12.7, White, 120/Pack, 12 Packs/Carton (23000)
$125.64Original price was: $125.64.$56.99Current price is: $56.99. Add to cart -
Clorox Pro Clorox Clean-up, 32 oz Smart Tube Spray (35417EA)
$12.24Original price was: $12.24.$6.49Current price is: $6.49. Add to cart -
Boardwalk Kitchen Roll Towel, 2-Ply, 11 x 9, White, 85 Sheets/Roll, 30 Rolls/Carton (6272)
$96.13Original price was: $96.13.$44.99Current price is: $44.99. Add to cart


Reviews
There are no reviews yet.