Tork Perforated Towels provide maximum absorbency for excellent spill holding power, using fewer towels. Featuring high-bulk, two-ply construction, these strong and soft towels hold together even on tough jobs. They are ideal for cleaning and wiping surfaces. Towel/Wipe Type: Perforated Roll; Application: General Purpose; Hand Drying; Applicable Material: Ceramic; Fiberglass; Finished Wood; Glass; Metal; Plastic; Skin; Vinyl; Material(s): Paper.
Sale!
Cleaning Supplies, Paper Towels
Tork Universal Perforated Kitchen Towel Roll, 2-Ply, 11 x 9, White, 84/Roll, 30 Rolls/Carton (HB1990A)
$113.32 Original price was: $113.32.$47.49Current price is: $47.49.
Features
- Perforated sheets with high-bulk, two-ply construction.
- Maximum absorbency for spill holding power with fewer towels.
- Strong and soft towels hold together even on tough jobs.
- Ideal for cleaning and wiping surfaces.
- Offers more than double the number of sheets of standard rolls.
Availability: 1393 in stock
SKU: TRKHB1990A
Categories: Cleaning Supplies, Paper Towels
Tags: 2PLY, PRFRTD, ROLL, TOWEL, WH
Brand: Tork
Item Specifications
| Global Product Type | Perforated Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Perforated Roll |
| Application | General Purpose |
| Application | Hand Drying |
| Applicable Material | Ceramic |
| Applicable Material | Fiberglass |
| Applicable Material | Finished Wood |
| Applicable Material | Glass |
| Applicable Material | Metal |
| Applicable Material | Plastic |
| Applicable Material | Skin |
| Applicable Material | Vinyl |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 2 |
| Color(s) | White |
| Dirt Types | Dust |
| Dirt Types | Lint |
| Dirt Types | Liquid |
| Dirt Types | Soil |
| Scent | Unscented |
| Roll Length | 63 ft |
| Diameter | 4.6" |
| Length | 9" |
| Width | 11" |
| Product Packaging | Roll |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 84 |
| Capacity (Weight) | 18.2 lbs |
| Core Size | 1.7" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | EcoLogo Certified |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 80% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 20% |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| SKU Group | Tork® Perforated Kitchen Towel Roll |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 16.832 |
|---|---|
| Item Width (in) | 20.75 |
| Item Height (in) | 13.625 |
| Item Length (in) | 22.75 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 30 |
| Carton Width (in) | 20.75 |
| Carton Length (in) | 22.75 |
| Carton Height (in) | 13.625 |
| Carton Weight (lbs) | 16.832 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | Y |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | ESSITY |
|---|---|
| Manufacturer Part No | HB1990A |
| GTIN (UPC) | 00073286617729 |
| GTIN Carton | 10073286617726 |
| UPC Retail | 073286617729 |
| UPC Carton | 10073286617726 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 14111703 |
Be the first to review “Tork Universal Perforated Kitchen Towel Roll, 2-Ply, 11 x 9, White, 84/Roll, 30 Rolls/Carton (HB1990A)” Cancel reply
Related products
-
Bounty Select-a-Size Kitchen Roll Paper Towels, 2-Ply, 5.9 x 11, White, 90 Sheets/Double Roll, 24 Rolls/Carton (05815)
$187.87Original price was: $187.87.$116.49Current price is: $116.49. Add to cart -
Bounty Select-a-Size Kitchen Roll Paper Towels, 2-Ply, 5.9 x 11, White, 113 Sheets/Double Plus Roll, 8 Rolls/Pack (05814)
$57.05Original price was: $57.05.$35.49Current price is: $35.49. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Select Premium Nonperf Paper Towels, 2-Ply, 7.88 x 350 ft, White, 12 Rolls/Carton (28000)
$244.40Original price was: $244.40.$114.99Current price is: $114.99. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Basic Nonperforated Paper Towels, 1-Ply, 7.88 x 350 ft, Brown, 12 Rolls/Carton (26401)
$148.88Original price was: $148.88.$56.49Current price is: $56.49. Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.