Universal Hand Towel Roll provides restrooms with economic, cost-efficient hygiene solutions while maintaining a professional appearance. Towels are Green Seal certified by using methods less harmful to the environment. These towels are suitable for healthcare, manufacturing, industrial and educational facilities. Combine with Tork Electronic Hand Towel Roll Dispensers (not included) to reduce waste and cost with one-at-a-time controlled dispensing. More from the Manufacturer
Sale!
Cleaning Supplies, Paper Towels
TORK Universal Hand Towel Roll (8031300)
$157.63 Original price was: $157.63.$71.49Current price is: $71.49.
Features
- Cost-efficient yet maintains a professional appearance
- Environmentally conscious, long-lasting quality minimizes maintenance costs
- Perfect for high-traffic areas like healthcare, educational, industrial and manufacturing
- Pair with Tork Electronic Hand Towel Roll Dispensers 771820, 771828, 772820 and 772828 (all not included)
Availability: 1002 in stock
SKU: TRK8031300
Categories: Cleaning Supplies, Paper Towels
Tags: 6/CT, HARDWOUND, NT, TOWEL
Brand: Tork
Item Specifications
| Global Product Type | Hardwound Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Hardwound Roll Towel |
| Application | General Purpose |
| Application | Hand Drying |
| Applicable Material | Multiple |
| Applicable Material | Skin |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 1 |
| Color(s) | Natural |
| Dirt Types | Bacteria |
| Scent | Unscented |
| Roll Length | 800 ft |
| Diameter | 7.8" |
| Length | 10" |
| Width | 8" |
| Product Packaging | Roll |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 960 |
| For Use With | Tork H80 Towel Roll Dispensers - 771820, 771828, 772820, 772828 |
| Core Size | 1.93" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | EPA Compliant |
| Compliance Standards | Green Seal Certified |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 50% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 50% |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| SKU Group | Tork® Universal Hand Towel Roll, Notched |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 26.808 |
|---|---|
| Item Width (in) | 15.563 |
| Item Height (in) | 8.75 |
| Item Length (in) | 23.25 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 6 |
| Carton Width (in) | 15.563 |
| Carton Length (in) | 23.25 |
| Carton Height (in) | 8.75 |
| Carton Weight (lbs) | 26.808 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | Y |
| EPA CPG Compliant | Y |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | AUTHM |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | ESSITY |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 8031300 |
| GTIN (UPC) | 10073286646078 |
| GTIN Carton | 00000000000000 |
| UPC Retail | 000000000000 |
| UPC Carton | 10073286646078 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 14111703 |
Be the first to review “TORK Universal Hand Towel Roll (8031300)” Cancel reply
Related products
-
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Basic Nonperforated Paper Towels, 1-Ply, 7.78 x 800 ft, Brown, 6 Rolls/Carton (26301)
$132.94Original price was: $132.94.$56.49Current price is: $56.49. Add to cart -
GEN Folded Paper Towels, Multifold, 9 x 9.45, White, 250 Towels/Pack, 16 Packs/Carton (1509)
$114.32Original price was: $114.32.$29.99Current price is: $29.99. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Basic Nonperforated Paper Towels, 1-Ply, 7.88 x 350 ft, Brown, 12 Rolls/Carton (26401)
$148.88Original price was: $148.88.$56.49Current price is: $56.49. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Basic Jumbo Perforated Kitchen Roll Paper Towels, 2-Ply, 11 x 8.8, Brown, 250/Roll, 12 Rolls/Carton (28290)
$150.30Original price was: $150.30.$73.49Current price is: $73.49. Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.