Tork Premium Soft Xpress 3-Panel Multifold Hand Towels offer superior appearance, hand feel, strength and absorbency. Maintain a high-end image with reduced waste and clutter. High-performance towels result in customers using fewer per use and greater cost savings. Hands dry faster thanks to greater absorbency and overall better performance. Combine softness with sustainability. Towel/Wipe Type: Multi-Fold; Application: General Purpose; Hand Drying; Applicable Material: Multiple; Material(s): Paper.
Sale!
Cleaning Supplies, Paper Towels
Tork Premium Soft Xpress 3-Panel Multifold Hand Towels, 2-Ply, 9.13 x 9.5, White with Blue Leaf, 135/Packs, 16 Packs/Carton (MB579)
$109.02 Original price was: $109.02.$52.49Current price is: $52.49.
Features
- Fast absorbency helps to control usage reducing waste and maintenance time.
- Maintain a high-end image with reduced waste and clutter.
- Available in an Easy Handling Carry Box.
- Ideal for low to medium traffic washrooms.
Availability: 5050 in stock
Item Specifications
| Global Product Type | Multifold Paper Towels |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Multi-Fold |
| Application | General Purpose |
| Application | Hand Drying |
| Applicable Material | Multiple |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 2 |
| Color(s) | White with Blue Leaf |
| Dirt Types | Dust |
| Dirt Types | Germs |
| Dirt Types | Grease |
| Dirt Types | Grime |
| Dirt Types | Soil |
| Scent | Unscented |
| Length | 9.5" |
| Width | 9.13" |
| Product Packaging | Pack |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 135 |
| Capacity (Weight) | 13.6 lbs |
| For Use With | Tork® H2/H23 Towel Dispensers - 552020, 552028, 463002, 552120, 552228, 73TR, 78T1, 302020, 302028, 302030 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | Y |
| Product Compostability Location | Commercial Facility |
| Product Compostability Certification | Compost Manufacturing Alliance (CMA) Approved |
| Compliance Standards | Compost Manufacturing Alliance (CMA) Approved |
| Compliance Standards | EPA Compliant |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 40% |
| Total Recycled Content Percent | 50% |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| SKU Group | Tork® Premium Soft Xpress® 3-Panel Multifold Hand Towels |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 13.615 |
|---|---|
| Item Width (in) | 13.5 |
| Item Height (in) | 9.875 |
| Item Length (in) | 20.625 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 16 |
| Carton Width (in) | 13.5 |
| Carton Length (in) | 20.625 |
| Carton Height (in) | 9.875 |
| Carton Weight (lbs) | 13.615 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | Y |
| EPA CPG Compliant | Y |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | ESSITY |
|---|---|
| Manufacturer Part No | MB579 |
| GTIN (UPC) | 00073286661623 |
| GTIN Carton | 10073286661620 |
| UPC Retail | 073286661623 |
| UPC Carton | 10073286661620 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 14111703 |
Be the first to review “Tork Premium Soft Xpress 3-Panel Multifold Hand Towels, 2-Ply, 9.13 x 9.5, White with Blue Leaf, 135/Packs, 16 Packs/Carton (MB579)” Cancel reply
Related products
-
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Basic Folded Paper Towel, 1-Ply, 9.2 x 9.4, White, 250/Pack, 16 Packs/Carton (20204)
$121.81Original price was: $121.81.$51.99Current price is: $51.99. Add to cart -
Georgia Pacific Blue Basic C-Fold Paper Towel, 10 Packs/Carton (25190)
Rated 5.00 out of 5$146.84Original price was: $146.84.$52.49Current price is: $52.49. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Basic C-Fold Paper Towels, 1-Ply, 10.1 x 13.2, White, 240/Pack, 10 Packs/Carton (20603)
$131.20Original price was: $131.20.$54.49Current price is: $54.49. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Basic Jumbo Perforated Kitchen Roll Paper Towels, 2-Ply, 11 x 8.8, Brown, 250/Roll, 12 Rolls/Carton (28290)
$150.30Original price was: $150.30.$73.49Current price is: $73.49. Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.