The Tork Premium Hand Towel Roll is designed for a premium hand drying experience. Brilliant white for a clean, hygienic appearance and helps to reinforce an upscale image. Reduces waste and cost when combined with compatible Tork dispensing systems. Made from superior quality fibers, providing premium appearance and comfort. Cloth-like hand feel, strong and absorbent. Comes in a convenient easy carry case. Towel/Wipe Type: Hardwound Roll Hand Towels; Application: Bathroom; Breakroom; Food Preparation Areas; General Purpose; Hand Drying; Restroom; Applicable Material: Multiple; Material(s): Paper.
Sale!
Towels & Wipes
Tork Premium Hand Towel Roll, Notched, 1-Ply, 7.5″ x 600 ft, White, 720/Roll, 6 Rolls/Carton (7170630)
$158.43 Original price was: $158.43.$81.49Current price is: $81.49.
- Brilliant white for a clean, hygienic appearance and helps to reinforce an upscale image.
- Reduces waste and cost when combined with compatible Tork? dispensing systems.
- Convenient easy carry case.
- Cloth-like hand feel, strong and absorbent.
Availability: 313 in stock
Item Specifications
| Global Product Type | Hardwound Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Hardwound Roll Towel |
| Application | Bathrooms |
| Application | Breakrooms |
| Application | Foodservice |
| Application | General Purpose |
| Application | Hand Drying |
| Applicable Material | Multiple |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 1 |
| Color(s) | White |
| Dirt Types | General Purpose |
| Scent | Unscented |
| Roll Length | 600 ft |
| Diameter | 7.8" |
| Length | 10" |
| Width | 7.5" |
| Product Packaging | Roll |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 720 |
| Capacity (Weight) | 17.4 lbs |
| For Use With | Tork® H71 Towel Roll Dispensers - 771720, 771728, 772720, 772728 |
| Core Size | 1.93" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | LEED Applicable |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| SKU Group | Tork® Premium Hand Towel Roll, Notched |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 17.406 |
|---|---|
| Item Width (in) | 16.125 |
| Item Height (in) | 8.188 |
| Item Length (in) | 23.875 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 6 |
| Carton Width (in) | 16.125 |
| Carton Length (in) | 23.875 |
| Carton Height (in) | 8.188 |
| Carton Weight (lbs) | 17.406 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | AUTHM |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | ESSITY |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 7170630 |
| GTIN (UPC) | 10073286656701 |
| GTIN Carton | 00000000000000 |
| UPC Retail | 000000000000 |
| UPC Carton | 10073286656701 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 52121700 |
Be the first to review “Tork Premium Hand Towel Roll, Notched, 1-Ply, 7.5″ x 600 ft, White, 720/Roll, 6 Rolls/Carton (7170630)” Cancel reply
Related products
-
Georgia Pacific SofPull Mechanical Recycled Paper Towel Rolls (26470)
$220.39Original price was: $220.39.$106.49Current price is: $106.49. Add to cart -
Tork Advanced Hand Towel Roll, Notched, 1-Ply, 7.5 x 10, 960/Roll, 6 Roll/Carton (7178050)
$145.57Original price was: $145.57.$86.99Current price is: $86.99. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Sparkle ps Premium Perforated Paper Kitchen Towel Roll, 2-Ply, 11 x 8.8, White, 85/Roll, 15 Rolls/Carton (2717714)
$95.36Original price was: $95.36.$38.49Current price is: $38.49. Add to cart -
Scott Multi-Fold Towels, Absorbency Pockets, 1-Ply, 9.2 x 9.4, White, 250 Sheets/Pack (03650)
$92.79Original price was: $92.79.$45.49Current price is: $45.49. Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.