Tork Paper Wiper Plus is a multipurpose paper towel that is ideal for picking up liquid and hand wiping. This product features a 1/4 format that allows for efficient use of the entire wiper. Towel/Wipe Type: Centerfeed Wipers; Application: Wiping; Applicable Material: Multiple; Material(s): Paper/DRC.
Sale!
Towels & Wipes
Tork Paper Wiper Plus, 9.8 x 15.2, White, 300/Roll, 2 Rolls/Carton (192128)
$114.64 Original price was: $114.64.$64.49Current price is: $64.49.
- Multipurpose cloth, handy for a wide range of tasks to limit number of different cloths needed.
- Particularly good for cleaning glass-does not leave any lint or streaks on surfaces.
- Excellent absorption for cleaning up both oil and water.
- Easy load and tear off features, so you can dispense the amount of material needed with only one hand.
Availability: 87 in stock
Item Specifications
| Global Product Type | Center-Pull Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Centerfeed Wipers |
| Application | Wiping |
| Applicable Material | Multiple |
| Material(s) | Paper/DRC |
| Number of Plies | 1 |
| Color(s) | White |
| Dirt Types | Dirt |
| Dirt Types | Dust |
| Dirt Types | General Purpose |
| Dirt Types | Liquids |
| Dirt Types | Spills |
| Scent | Unscented |
| Roll Length | 380 ft |
| Diameter | 9.25" |
| Length | 15.2" |
| Width | 9.8" |
| Product Packaging | Roll |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 300 |
| Capacity (Weight) | 8.2 lbs |
| For Use With | Tork® W2 Maxi Centerfeed Dispensers - 653028, 653020 |
| Core Size | 3" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | HACCP International Certified |
| Compliance Standards | NSF P1 Certified |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 60% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 20% |
| Total Recycled Content Percent | 80% |
| SKU Group | Tork® Paper Wiper Plus |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 8.394 |
|---|---|
| Item Width (in) | 10.625 |
| Item Height (in) | 9.875 |
| Item Length (in) | 19.5 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 2 |
| Carton Width (in) | 10.625 |
| Carton Length (in) | 19.5 |
| Carton Height (in) | 9.875 |
| Carton Weight (lbs) | 8.394 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | Y |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | ESSITY |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 192128 |
| GTIN (UPC) | 10073286625660 |
| GTIN Carton | 00000000000000 |
| UPC Retail | 000000000000 |
| UPC Carton | 10073286625660 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 47131500 |
Be the first to review “Tork Paper Wiper Plus, 9.8 x 15.2, White, 300/Roll, 2 Rolls/Carton (192128)” Cancel reply
Related products
-
Tork Advanced Hardwound Roll Towel, 1-Ply, 7.88″ x 800 ft, White, 6 Rolls/Carton (RB800)
$147.56Original price was: $147.56.$62.49Current price is: $62.49. Add to cart -
Scott Choose-A-Sheet Mega Kitchen Roll Paper Towels, 1-Ply, 4.8 x 11, White, 102/Roll, 24/Carton (47031)
$117.14Original price was: $117.14.$51.49Current price is: $51.49. Add to cart -
KleenexReveal Multi-Fold Towels, 2-Ply, 8 x 9.4, White, 16/Carton (46321)
$151.98Original price was: $151.98.$63.49Current price is: $63.49. Add to cart -
Tork Advanced Hand Towel Roll, Notched, 1-Ply, 7.5 x 10, White, 1,200/Roll, 6/Carton (7171050)
$158.61Original price was: $158.61.$93.99Current price is: $93.99. Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.