Tork Multifold Hand Towel are soft and absorbent, offering the perfect combination of quality, performance and value. Multifold design provides for less towel consumption leading to source reduction, storage space savings and lower overall costs. Ideal for medium traffic washrooms, fits small spaces, and provides both comfort and hygiene to your guests. Towel/Wipe Type: Multi-Fold; Application: General Purpose; Hand Drying; Applicable Material: Multiple; Skin; Material(s): Paper.
“CaviWipes XL Disinfecting Towelettes, 10 x 12, Fragrance Free, White, 66 Wipes/Canister (BHCMACW078150)” has been added to your cart. View cart
“Folgers Ground Coffee Fraction Packs, Traditional Roast, 2oz, 42/Carton (63006)” has been added to your cart. View cart
“Cascades Select Kitchen Roll Towels, 2-Ply, 8 x 11, 250/Roll, 12/Carton (K250)” has been added to your cart. View cart
Sale!
Cleaning Supplies, Paper Towels
Tork Multifold Hand Towel, 1-Ply, 9.13 x 9.5, Natural, 250/Pack, 16 Packs/Carton (MK520A)
$90.82 Original price was: $90.82.$38.49Current price is: $38.49.
Features
- Soft and absorbent towels offer the perfect combination of quality, performance and value.
- Ideal for medium traffic washrooms.
- Easily dispensed to promote traffic flow with “no-touch” service.
- Provides both comfort and hygiene to your guests.
- High-performance paper towels mean fewer towels are needed, resulting in greater cost savings and reduced waste.
Availability: 4314 in stock
SKU: TRKMK520A
Categories: Cleaning Supplies, Paper Towels
Tags: 250SH, BR, MFOLD, TORK, TOWEL
Brand: Tork
Item Specifications
| Global Product Type | Multifold Paper Towels |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Multi-Fold |
| Application | General Purpose |
| Application | Hand Drying |
| Applicable Material | Multiple |
| Applicable Material | Skin |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 1 |
| Color(s) | Natural |
| Dirt Types | General Purpose |
| Scent | Unscented |
| Length | 9.5" |
| Width | 9.13" |
| Product Packaging | Pack |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 250 |
| Capacity (Weight) | 19.1 lbs |
| For Use With | Tork® H2 Towel Dispensers - 78T1, 73TR, 302020, 302028, 302030, 463002, 552020, 552028, 552120 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Green Information | Processed chlorine-free, free of additives and contaminants that are reproductive toxins. |
| Compliance Standards | EcoLogo Certified |
| Compliance Standards | EPA Compliant |
| Compliance Standards | Green Seal Certified |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 50% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 50% |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| SKU Group | Tork® Multifold Hand Towel |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 19.07 |
|---|---|
| Item Width (in) | 13.5 |
| Item Height (in) | 9.875 |
| Item Length (in) | 20.625 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 16 |
| Carton Width (in) | 13.5 |
| Carton Length (in) | 20.625 |
| Carton Height (in) | 9.875 |
| Carton Weight (lbs) | 19.07 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Green Details | Processed chlorine-free, free of additives and contaminants that are reproductive toxins. |
| Made of Recycled Materials | Y |
| EPA CPG Compliant | Y |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | ESSITY |
|---|---|
| Manufacturer Part No | MK520A |
| GTIN (UPC) | 00073286616920 |
| GTIN Carton | 10073286616927 |
| UPC Retail | 073286616920 |
| UPC Carton | 10073286616927 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 14111703 |
Be the first to review “Tork Multifold Hand Towel, 1-Ply, 9.13 x 9.5, Natural, 250/Pack, 16 Packs/Carton (MK520A)” Cancel reply
Related products
-
Georgia Pacific Blue Basic C-Fold Paper Towel, 10 Packs/Carton (25190)
Rated 5.00 out of 5$146.84Original price was: $146.84.$52.49Current price is: $52.49. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Basic Jumbo Perforated Kitchen Roll Paper Towels, 2-Ply, 11 x 8.8, Brown, 250/Roll, 12 Rolls/Carton (28290)
$150.30Original price was: $150.30.$73.49Current price is: $73.49. Add to cart -
Clorox Pro Clorox Clean-up, 32 oz Smart Tube Spray (35417 Carton)
$110.32Original price was: $110.32.$55.49Current price is: $55.49. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Basic Folded Paper Towel, 1-Ply, 9.2 x 9.4, White, 250/Pack, 16 Packs/Carton (20204)
$121.81Original price was: $121.81.$51.99Current price is: $51.99. Add to cart


Reviews
There are no reviews yet.