Tork Heavy-Duty Paper Wiper is our toughest multipurpose paper wiper. Easily lifts grease and grime. It absorbs both oil and water efficiently, features high durability, and remains strong even when wet. Soft, cloth-like feel makes it a good choice for wiping solid surfaces or hands and faces. Comes in an easy-to-store self-dispensing box to provide portability and controlled dispensing. Towel/Wipe Type: Dry Wipes; Application: Cleaning; Applicable Material: Multiple; Material(s): Paper/DRC.
Sale!
Cleaning Cloths & Wipes
Tork Heavy-Duty Paper Wiper, 1-Ply, 9.25 x 16.25, Unscented, White, 90 Wipes/Box, 10 Boxes/Carton (450175)
$326.37 Original price was: $326.37.$127.99Current price is: $127.99.
- Strong texture for industrial use, while gentle to use on hands and face.
- High durability — stays strong even when wet, and is reusable.
- Easily lifts grease and grime.
- Comes in an easy-to-store self-dispensing box to provide portability and controlled dispensing.
Availability: 63 in stock
Item Specifications
| Global Product Type | Disposable Dry Wipes |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Dry Wipes |
| Application | Cleaning |
| Applicable Material | Multiple |
| Material(s) | Paper/DRC |
| Number of Plies | 1 |
| Color(s) | White |
| Dirt Types | Dirt |
| Dirt Types | Dust |
| Dirt Types | Grime |
| Scent | Unscented |
| Roll Length | 121 ft |
| Length | 16.25" |
| Width | 9.25" |
| Product Packaging | Box |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 90 |
| Capacity (Weight) | 20.1 lbs |
| For Use With | Tork® W24 Dispenser Bracket - 2083281 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | NSF P1, Health Canada Certified |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 40% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 20% |
| Total Recycled Content Percent | 60% |
| SKU Group | Tork® Heavy-Duty Paper Wiper |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 20.162 |
|---|---|
| Item Width (in) | 19.75 |
| Item Height (in) | 10.75 |
| Item Length (in) | 23.75 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 900 |
| Carton Width (in) | 19.75 |
| Carton Length (in) | 23.75 |
| Carton Height (in) | 10.75 |
| Carton Weight (lbs) | 20.162 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | Y |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | ESSITY |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 450175 |
| GTIN (UPC) | 00073286624574 |
| GTIN Carton | 10073286624571 |
| UPC Retail | 073286624574 |
| UPC Carton | 10073286624571 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 47131502 |
Be the first to review “Tork Heavy-Duty Paper Wiper, 1-Ply, 9.25 x 16.25, Unscented, White, 90 Wipes/Box, 10 Boxes/Carton (450175)” Cancel reply
Related products
-
Boardwalk Kitchen Roll Towel, 2-Ply, 11 x 9, White, 85 Sheets/Roll, 30 Rolls/Carton (6272)
$96.13Original price was: $96.13.$44.99Current price is: $44.99. Add to cart -
Tork Advanced Hand Towel Roll, Notched, 1-Ply, 8 x 11, White, 491/Roll, 12 Rolls/Carton (8634550)
$198.87Original price was: $198.87.$90.99Current price is: $90.99. Add to cart -
INNOVERA 15973 Large Button Calculator, 12-Digit LCD
$40.63Original price was: $40.63.$20.49Current price is: $20.49. Add to cart -
Bounty Select-a-Size Kitchen Roll Paper Towels, 2-Ply, 5.9 x 11, White, 90 Sheets/Double Roll, 24 Rolls/Carton (05815)
$187.87Original price was: $187.87.$116.49Current price is: $116.49. Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.