A tough multi-purpose one-ply paper wiper, the Tork Heavy-Duty Paper Wiper won’t tear easily. Absorbs both oil and water efficiently. Soft cloth-like feel makes it a good choice for wiping solid surfaces or hands and faces. Towel/Wipe Type: Multi-Fold; Application: Wiping; Applicable Material: Multiple; Material(s): Paper/DRC.
Sale!
Cleaning Supplies, Paper Towels
Tork Heavy-Duty Paper Wiper 1/4 Fold, 1-Ply, 12.5 x 13, White, 56/Pack, 16 Packs/Carton (192136)
$173.70 Original price was: $173.70.$98.49Current price is: $98.49.
Features
- Tough multi-purpose paper wiper won’t tear easily.
- Absorbs both oil and water efficiently.
- Soft cloth-like feel.
- Quarter format allows for efficient use of the entire wiper.
- A good choice for wiping solid surfaces or hands and faces.
Availability: 54 in stock
SKU: TRK192136
Categories: Cleaning Supplies, Paper Towels
Tags: 56PK, HVY-DTY, PPR, WH, WIPER
Brand: Tork
Item Specifications
| Global Product Type | Multifold Paper Towels |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Multi-Fold |
| Application | Wiping |
| Applicable Material | Multiple |
| Material(s) | Paper/DRC |
| Number of Plies | 1 |
| Color(s) | White |
| Dirt Types | Dirt |
| Scent | Unscented |
| Roll Length | 60 ft |
| Length | 13" |
| Width | 12.5" |
| Product Packaging | Pack |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 56 |
| Capacity (Weight) | 17.9 lbs |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | Health Canada Certified |
| Compliance Standards | NSF P1 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 20% |
| Total Recycled Content Percent | 85% |
| SKU Group | Tork® Heavy-Duty Paper Wiper 1/4 Fold |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 17.938 |
|---|---|
| Item Width (in) | 13.75 |
| Item Height (in) | 13.375 |
| Item Length (in) | 23.875 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 16 |
| Carton Width (in) | 13.75 |
| Carton Length (in) | 23.875 |
| Carton Height (in) | 13.375 |
| Carton Weight (lbs) | 17.938 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | Y |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | ESSITY |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 192136 |
| GTIN (UPC) | 00073286615374 |
| GTIN Carton | 10073286615371 |
| UPC Retail | 073286615374 |
| UPC Carton | 10073286615371 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 47131500 |
Be the first to review “Tork Heavy-Duty Paper Wiper 1/4 Fold, 1-Ply, 12.5 x 13, White, 56/Pack, 16 Packs/Carton (192136)” Cancel reply
Related products
-
GEN Folded Paper Towels, Multifold, 9 x 9.45, White, 250 Towels/Pack, 16 Packs/Carton (1509)
$114.32Original price was: $114.32.$29.99Current price is: $29.99. Add to cart -
Cascades Select Kitchen Roll Towels, 2-Ply, 8 x 11, 250/Roll, 12/Carton (K250)
$94.65Original price was: $94.65.$33.99Current price is: $33.99. Add to cart -
Boardwalk Kitchen Roll Towel, 2-Ply, 11 x 9, White, 85 Sheets/Roll, 30 Rolls/Carton (6272)
$96.13Original price was: $96.13.$44.99Current price is: $44.99. Add to cart -
Georgia Pacific Blue Basic C-Fold Paper Towel, 10 Packs/Carton (25190)
Rated 5.00 out of 5$146.84Original price was: $146.84.$52.49Current price is: $52.49. Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.