Tork Universal Centerfeed Hand Towels offer one-at-a-time service while reducing waste. Ideal for many environments such as workshops and kitchens. Hygienictouch only the dispensing paper towel and reduce cross contamination. Towel/Wipe Type: Center-Pull; Application: Wiping; Applicable Material: Multiple; Skin; Material(s): Paper.
Sale!
Cleaning Supplies, Paper Towels
Tork Centerfeed Hand Towel, 2-Ply, 7.6 x 11.8, White, 500/Roll, 6 Rolls/Carton (120932)
$100.81 Original price was: $100.81.$59.49Current price is: $59.49.
Features
- Hygienictouch only the dispensing towel and reduce cross contamination.
- High capacity to reduce labor cost and refill frequency.
- A versatile solution where both hand and surface wiping is required.
Availability: 157 in stock
SKU: TRK120932
Categories: Cleaning Supplies, Paper Towels
Tags: CENTERFEED, HAND, TOWEL, WH
Brand: Tork
Item Specifications
| Global Product Type | Center-Pull Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Center-Pull |
| Application | Wiping |
| Applicable Material | Multiple |
| Applicable Material | Skin |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 2 |
| Color(s) | White |
| Dirt Types | General Purpose |
| Scent | Unscented |
| Roll Length | 491 ft |
| Diameter | 7.8" |
| Length | 11.8" |
| Width | 7.6" |
| Product Packaging | Roll |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 500 |
| Capacity (Weight) | 17 lbs |
| For Use With | Tork® M2 Centerfeed Dispensers - 559020A, 559028A, 659028, 659020 |
| Core Size | 2.94" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | Y |
| Product Compostability Location | Commercial Facility |
| Product Compostability Certification | Compost Manufacturing Alliance (CMA) Approved |
| Compliance Standards | Compost Manufacturing Alliance (CMA) Approved |
| Compliance Standards | EcoLogo Certified |
| Compliance Standards | EPA Compliant |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 60% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 40% |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| SKU Group | Tork® Centerfeed Hand Towel |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 15.843 |
|---|---|
| Item Width (in) | 16 |
| Item Height (in) | 8.5 |
| Item Length (in) | 24 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 6 |
| Carton Width (in) | 16 |
| Carton Length (in) | 24 |
| Carton Height (in) | 8.5 |
| Carton Weight (lbs) | 15.843 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | Y |
| EPA CPG Compliant | Y |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | ESSITY |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 120932 |
| GTIN (UPC) | 10073286619690 |
| GTIN Carton | 00000000000000 |
| UPC Retail | 000000000000 |
| UPC Carton | 10073286619690 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 14111703 |
Be the first to review “Tork Centerfeed Hand Towel, 2-Ply, 7.6 x 11.8, White, 500/Roll, 6 Rolls/Carton (120932)” Cancel reply
Related products
-
GEN Folded Paper Towels, Multifold, 9 x 9.45, White, 250 Towels/Pack, 16 Packs/Carton (1509)
$114.32Original price was: $114.32.$29.99Current price is: $29.99. Add to cart -
Kleenex Ultra Moisturizing Foam Hand Sanitizer, 1.5 oz Pump Bottle, Unscented (34604EA)
$19.03Original price was: $19.03.$8.49Current price is: $8.49. Add to cart -
Georgia Pacific Blue Ultra 9″ Paper Towel Rolls, White, 6 Rolls/Carton (26610)
$109.64Original price was: $109.64.$45.49Current price is: $45.49. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Select C-Fold Paper Towels, 2-Ply, 10.1 x 12.7, White, 120/Pack, 12 Packs/Carton (23000)
$125.64Original price was: $125.64.$56.99Current price is: $56.99. Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.