Tork Advanced Hand Towel Rolls offer the softness and strength needed to elevate your hand-drying experience. Features a unique weave pattern creating highly absorbent towels, so fewer are needed per hand dry. Towels have exceptional brightness and cloth-like hand feel. When combined with compatible dispensers Tork dispensing systems, controlled roll towels offer the added value benefits of waste reduction and cost savings. Comes in convenient easy-carry case. Towel/Wipe Type: Hardwound Roll Hand Towels; Application: General Purpose; Hand Drying; Applicable Material: Multiple; Skin; Material(s): Paper.
Sale!
Cleaning Supplies, Paper Towels
Tork Advanced Hand Towel Roll, Notched, 1-Ply, 7.5 x 10, 960/Roll, 6 Roll/Carton (7178050)
$145.57 Original price was: $145.57.$86.99Current price is: $86.99.
Features
- Features a unique weave pattern creating highly absorbent towels.
- Offers the softness and strength needed to elevate your hand-drying experience.
- Exceptional brightness and cloth-like feel.
- Provide the benefits of waste reduction and cost savings when combined with compatible Tork dispensing systems.
- Comes in a convenient easy-carry case.
Availability: 111 in stock
SKU: TRK7178050
Categories: Cleaning Supplies, Paper Towels
Tags: ADVC CNT ROLL, TOWEL, WH
Brand: Tork
Item Specifications
| Global Product Type | Hardwound Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Hardwound Roll Towel |
| Application | General Purpose |
| Application | Hand Drying |
| Applicable Material | Multiple |
| Applicable Material | Skin |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 1 |
| Color(s) | White |
| Dirt Types | Dust |
| Dirt Types | Germs |
| Dirt Types | Grease |
| Dirt Types | Grime |
| Dirt Types | Soil |
| Scent | Unscented |
| Roll Length | 800 ft |
| Diameter | 7.8" |
| Length | 10" |
| Width | 7.5" |
| Product Packaging | Roll |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 960 |
| For Use With | Tork® H71 Towel Roll Dispensers - 771720, 771728, 772720, 772728 |
| Core Size | 1.93" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| SKU Group | Tork® Advanced Hand Towel Roll, Notched |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 18.641 |
|---|---|
| Item Width (in) | 16 |
| Item Height (in) | 8.188 |
| Item Length (in) | 23.75 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 6 |
| Carton Width (in) | 16 |
| Carton Length (in) | 23.75 |
| Carton Height (in) | 8.188 |
| Carton Weight (lbs) | 18.641 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | AUTHM |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | ESSITY |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 7178050 |
| GTIN (UPC) | 10073286657975 |
| GTIN Carton | 00000000000000 |
| UPC Retail | 000000000000 |
| UPC Carton | 10073286657975 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 52121700 |
Be the first to review “Tork Advanced Hand Towel Roll, Notched, 1-Ply, 7.5 x 10, 960/Roll, 6 Roll/Carton (7178050)” Cancel reply
Related products
-
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Basic C-Fold Paper Towels, 1-Ply, 10.1 x 13.2, White, 240/Pack, 10 Packs/Carton (20603)
$131.20Original price was: $131.20.$54.49Current price is: $54.49. Add to cart -
Brawny Professional D400 Disposable Cleaning Towels With Bucket (20040)
$47.55Original price was: $47.55.$34.49Current price is: $34.49. Add to cart -
Cascades Select Kitchen Roll Towels, 2-Ply, 8 x 11, 250/Roll, 12/Carton (K250)
$94.65Original price was: $94.65.$33.99Current price is: $33.99. Add to cart -
Clorox Pro Clorox Clean-up, 32 oz Smart Tube Spray (35417 Carton)
$103.75Original price was: $103.75.$55.49Current price is: $55.49. Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.