Hardworking, recycled paper towels absorb spills quickly, even when wet, and make it easy to lessen your environmental impact. They are made with a high percentage of post-consumer content, and buying products made from recycled paper helps reduce the need for virgin wood pulp so more trees are left standing. Paper towels are whitened without chemicals containing chlorine. They have no added dyes or fragrances. Two-ply construction delivers absorbency and strength. Each roll contains 156 sheets.
Sale!
Towels & Wipes
Seventh Generation 100% Recycled Paper Towels (13739)
$142.66 Original price was: $142.66.$102.99Current price is: $102.99.
- 2 ply for absorbency and strength
- Convenient 11″ x 5.4″ sheets are ‘right size’ to minimize waste.
Availability: 1 in stock
Item Specifications
| Global Product Type | Perforated Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Perforated Roll |
| Application | General Purpose |
| Applicable Material | Nonporous Surfaces |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 2 |
| Color(s) | White |
| Dirt Types | Dust |
| Dirt Types | Grime |
| Dirt Types | Liquid |
| Dirt Types | Soil |
| Scent | Unscented |
| Length | 5.4" |
| Width | 11" |
| Product Packaging | Roll |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 156 |
| For Use With | Standard Roll-Towel Dispensers |
| Core Size | 1.78" |
| Green Information | Chlorine-free. Contains a minimum of 50% post-consumer recycled content, 100% total recycled content. |
| Compliance Standards | Meets U.S. EPA standards for post-consumer material paper content |
| Special Features | Includes Four Packs-32 rolls per carton. |
| SKU Group | Seventh Generation® 100% Recycled Paper Kitchen Towel Rolls |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 19.8 |
|---|---|
| Item Width (in) | 20.799 |
| Item Height (in) | 20.799 |
| Item Length (in) | 22.599 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 32 |
| Carton Width (in) | 20.799 |
| Carton Length (in) | 22.599 |
| Carton Height (in) | 20.799 |
| Carton Weight (lbs) | 19.8 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Green Details | Chlorine-free. Contains a minimum of 50% post-consumer recycled content, 100% total recycled content. |
| Made of Recycled Materials | Y |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | SEVENTH GENERATION |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 13739CT |
| GTIN (UPC) | 00732913137398 |
| GTIN Carton | 10732913137395 |
| UPC Retail | 732913137398 |
| UPC Carton | 10732913137395 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 14111703 |
Be the first to review “Seventh Generation 100% Recycled Paper Towels (13739)” Cancel reply
Related products
-
GEN Folded Paper Towels, Multifold, 9 x 9.45, White, 250 Towels/Pack, 16 Packs/Carton (1509)
$114.32Original price was: $114.32.$29.99Current price is: $29.99. Add to cart -
Tork Advanced Hand Towel Roll, Notched, 1-Ply, 7.5 x 10, White, 1,200/Roll, 6/Carton (7171050)
$158.61Original price was: $158.61.$93.99Current price is: $93.99. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Ultra Paper Towels, 1-Ply, 7.87″ x 1,150 ft, White, 6 Rolls/Carton (26490)
$258.22Original price was: $258.22.$109.49Current price is: $109.49. Add to cart -
Tork Advanced Hand Towel Roll, Notched, 1-Ply, 7.5 x 10, 960/Roll, 6 Roll/Carton (7178050)
$145.57Original price was: $145.57.$86.99Current price is: $86.99. Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.