Scott Kitchen Paper Towels are a smart choice for your breakroom or kitchen. While they are single-ply kitchen paper, they feature fast-drying Absorbency Pockets that soak up water fast so you need fewer towels to dry your hands and wipe up spills. Roll fits easily into standard roll towel dispensers, such as a countertop towel holder or a roll holder for under kitchen cabinets. By giving your employees and breakroom visitors what they need to dry their hands after proper washing, you’re helping them stay clean and healthy. The paper towel rolls contain a mix of recycled fiber and post-consumer waste to meet EPA minimum guidelines for (kitchen tissue) paper towel products. Each roll includes 128 sheets.
Sale!
Towels & Wipes
Scott Kitchen Paper Towels with Fast-Drying Absorbency Pockets (41482)
$125.34 Original price was: $125.34.$50.49Current price is: $50.49.
- These paper towel rolls fit into standard countertop or under cabinet mounted kitchen roll dispensers (4.9″ roll diameter).
- Come in small case sizes for easy handling and storage.
Availability: 922 in stock
Item Specifications
| Global Product Type | Perforated Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Perforated Roll |
| Application | General Purpose |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 1 |
| Color(s) | White |
| Dirt Types | Dust |
| Dirt Types | Liquid |
| Dirt Types | Soil |
| Scent | Unscented |
| Length | 8.75" |
| Width | 11" |
| Product Packaging | Roll |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 128 |
| Core Size | 1.63" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Compliance Standards | Meets EPA standards for minimum post-consumer waste content: towels 40% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 40% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 40% |
| Total Recycled Content Percent | 80% |
| SKU Group | Scott® Kitchen Roll Towels |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 13.27 |
|---|---|
| Item Width (in) | 18.75 |
| Item Height (in) | 11.688 |
| Item Length (in) | 23.375 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 20 |
| Carton Width (in) | 18.75 |
| Carton Length (in) | 23.375 |
| Carton Height (in) | 11.688 |
| Carton Weight (lbs) | 13.27 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | Y |
| EPA CPG Compliant | Y |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | KIMBERLY CLARK |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 41482 |
| GTIN (UPC) | 00036000414820 |
| GTIN Carton | 10036000414827 |
| UPC Retail | 036000414820 |
| UPC Carton | 10036000414827 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 14111703 |
Be the first to review “Scott Kitchen Paper Towels with Fast-Drying Absorbency Pockets (41482)” Cancel reply
Related products
-
Cascades Select Kitchen Roll Towels, 2-Ply, 8 x 11, 250/Roll, 12/Carton (K250)
$94.65Original price was: $94.65.$33.99Current price is: $33.99. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Basic Nonperforated Paper Towels, 1-Ply, 7.78 x 800 ft, Brown, 6 Rolls/Carton (26301)
$132.94Original price was: $132.94.$56.49Current price is: $56.49. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Select Two-Ply Perforated Paper Kitchen Roll Towels, 2-Ply, 11 x 8.8, White, 100/Roll, 30 Rolls/Carton (GPC27300)
$173.09Original price was: $173.09.$63.99Current price is: $63.99. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Basic S-Fold Paper Towels, 1-Ply, 10.25 x 9.25, White, 250/Pack, 16 Packs/Carton (20904)
$123.99Original price was: $123.99.$60.49Current price is: $60.49. Add to cart


Reviews
There are no reviews yet.