Ideal for grout lines.
Feature
- Stiff bristles.
- Ergonomic plastic handle.
- Convenient lanyard/hang hole.
$6.42 Original price was: $6.42.$4.99Current price is: $4.99.
Availability: 1496 in stock
Ideal for grout lines.
| Global Product Type | Scrub Brushes |
|---|---|
| Bristle Material | Plastic |
| Bristle Length | 0,75" |
| Brush Length | 2.5" |
| Handle Length | 8.5" |
| Handle Material(s) | Plastic |
| Handle Color | Yellow |
| Bristle Color | Black |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Rubbermaid® Commercial Synthetic-Fill Tile & Grout Brush |
| Item Weight (lbs) | 0.8 |
|---|---|
| Item Width (in) | 0.5 |
| Item Height (in) | 1.3 |
| Item Length (in) | 8.5 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 12 |
| Carton Width (in) | 7.9 |
| Carton Length (in) | 12.4 |
| Carton Height (in) | 3.8 |
| Carton Weight (lbs) | 9.6 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | RUBBERMAID COMMERCIAL PROD. |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 9B56 BLA |
| GTIN (UPC) | 00086876164428 |
| GTIN Carton | 10086876164425 |
| UPC Retail | 086876164428 |
| UPC Carton | 10086876164425 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 47131605 |
Reviews
There are no reviews yet.