Ideal for indoor sweeping tasks.
Feature
- Long-lasting stain- and moisture-resistant bristles.
- Fuse-set construction.
$145.92 Original price was: $145.92.$103.49Current price is: $103.49.
Availability: 94 in stock
Ideal for indoor sweeping tasks.
| Global Product Type | Traditional Angled Brooms |
|---|---|
| Application | Floors |
| Bristle Material | Polypropylene |
| Bristle Length | 10.5" |
| Handle Material(s) | Metal |
| Brush Length | 12" |
| Handle Diameter | 1" |
| Color(s) | Black/Yellow |
| Overall Length | 46" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Rubbermaid® Commercial Jumbo Smooth Sweep Angled Broom |
| Item Weight (lbs) | 4.41 |
|---|---|
| Item Width (in) | 0.94 |
| Item Height (in) | 0.34 |
| Item Length (in) | 4.71 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 6 |
| Carton Width (in) | 0.94 |
| Carton Length (in) | 4.71 |
| Carton Height (in) | 0.34 |
| Carton Weight (lbs) | 4.41 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | RUBBERMAID COMMERCIAL PROD. |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 638906BLACT |
| GTIN (UPC) | 00086876194081 |
| GTIN Carton | 10086876194088 |
| UPC Retail | 086876194081 |
| UPC Carton | 10086876194088 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 47131604 |
Reviews
There are no reviews yet.