Scott Paper Towels Choose-A-Sheet with Quick Absorbing Ridges get the job done faster to keep you going about your business and let you get back to what matters most. Scott disposable kitchen paper towels soak up spills quickly and wont let lifes messes slow you down. Offering the value you expect and the quality you can rely on from the Scott brand. Towel/Wipe Type: Perforated Roll; Application: General Purpose; Material(s): Paper; Number of Plies: 1.
Sale!
Cleaning Supplies, Paper Towels
Scott Choose-A-Sheet Mega Kitchen Roll Paper Towels, 1-Ply, 4.8 x 11, White, 102/Roll, 24/Carton (47031)
$117.14 Original price was: $117.14.$51.49Current price is: $51.49.
Features
- Feature Quick Absorbing Ridges so you can clean up the mess faster.
- Gets the job done faster vs. leading value brand.
- Choose-a-size perforations.
- Packaging may vary from image shown.
Availability: 823 in stock
SKU: KCC47031
Categories: Cleaning Supplies, Paper Towels
Tags: 1PLY, kitchen, TOWEL, WH
Brand: Scott
Item Specifications
| Global Product Type | Perforated Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Perforated Roll |
| Application | General Purpose |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 1 |
| Color(s) | White |
| Roll Length | 102 Sheets |
| Diameter | 4.8" |
| Length | 11" |
| Width | 4.8" |
| Product Packaging | Carton |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 2,448 |
| Capacity (Weight) | 10.6 lbs |
| Core Size | 1.63" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | Y |
| Product Compostability Location | Commercial Facility |
| Product Compostability Certification | Certification Not Required: Inherently Compostable |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| SKU Group | Scott® Choose-A-Sheet Mega Kitchen Roll Paper Towels |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 10.66 |
|---|---|
| Item Width (in) | 14.913 |
| Item Height (in) | 22.625 |
| Item Length (in) | 19.625 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 24 |
| Carton Width (in) | 14.913 |
| Carton Length (in) | 19.625 |
| Carton Height (in) | 22.625 |
| Carton Weight (lbs) | 10.66 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | KIMBERLY CLARK |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 47031 |
| GTIN (UPC) | 00036000470314 |
| GTIN Carton | 10036000470311 |
| UPC Retail | 036000470314 |
| UPC Carton | 10036000470311 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 14111703 |
Be the first to review “Scott Choose-A-Sheet Mega Kitchen Roll Paper Towels, 1-Ply, 4.8 x 11, White, 102/Roll, 24/Carton (47031)” Cancel reply
Related products
-
Bounty Select-a-Size Kitchen Roll Paper Towels, 2-Ply, 5.9 x 11, White, 113 Sheets/Double Plus Roll, 8 Rolls/Pack (05814)
$57.05Original price was: $57.05.$35.49Current price is: $35.49. Add to cart -
Clorox Pro Clorox Clean-up, 32 oz Smart Tube Spray (35417 Carton)
$110.32Original price was: $110.32.$55.49Current price is: $55.49. Add to cart -
Clorox Pro Clorox Clean-up, 32 oz Smart Tube Spray (35417EA)
$12.24Original price was: $12.24.$6.49Current price is: $6.49. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Basic Nonperforated Paper Towels, 1-Ply, 7.88 x 350 ft, Brown, 12 Rolls/Carton (26401)
$148.88Original price was: $148.88.$56.49Current price is: $56.49. Add to cart



Reviews
There are no reviews yet.