Scott Pro provides state of the art solutions to maximize productivity. You can trust Scott Pro Hard Roll Paper Towels, with fast-drying Absorbency Pockets, to provide efficient, reliable hand-drying for your washroom or breakroom. These paper towels are exclusively compatible with the Scott Pro Dispenser systems, which can adapt to suit your needs. Plus, the paper towels Absorbency Pockets mean that users will need fewer towels to dry their hands. The result? More towels left in the dispenser, more time between refills and less paper waste. Drying is one of the most important steps in the hand washing process, and how you dry matters. Providing high-quality Scott Pro Hard Roll commercial paper towels to your guests, clients and employees is one important piece of the workplace hygiene puzzle. Towel/Wipe Type: Hardwound Roll Towel; Application: Bathrooms; Hand Washing; Washrooms; Applicable Material: Hands; Skin; Material(s): Paper.
Sale!
Towels & Wipes
Pro Hard Roll Paper Towels with Absorbency Pockets, for Scott Pro Dispenser, Green Core Only, 1-Ply, 7.5″ x 900 ft,6 Rolls/CT (43961)
$247.24 Original price was: $247.24.$97.99Current price is: $97.99.
- Scott Pro paper towel rolls give you the reliable performance of commercial paper towels.
- 1.75″ core size (grey, blue, green core) is compatible exclusively with Scott Pro paper towel dispensers (modular dispensers adapt to suit your business’ function and image needs).
Availability: 343 in stock
Item Specifications
| Global Product Type | Hardwound Paper Towel Rolls |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Hardwound Roll Towel |
| Application | Bathrooms |
| Application | Hand Washing |
| Application | Washrooms |
| Applicable Material | Hands |
| Applicable Material | Skin |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 1 |
| Color(s) | White |
| Dirt Types | Dirt |
| Scent | Unscented |
| Roll Length | 900 ft |
| Diameter | 9" |
| Width | 7.5" |
| Product Packaging | Roll |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 6 |
| Capacity (Weight) | 25 lbs |
| For Use With | Scott® 29734 |
| For Use With | Scott® 29735 |
| For Use With | Scott® 29736 |
| For Use With | Scott® 29737 |
| For Use With | Scott® 29739 |
| For Use With | Scott® 29740 |
| For Use With | Scott® 29741 |
| For Use With | Scott® 29742 |
| Core Size | 1.75" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | Y |
| Product Compostability Location | Commercial Facility |
| Product Compostability Certification | Certification Not Required: Inherently Compostable |
| Compliance Standards | EcoLogo Certified |
| Compliance Standards | Meets EPA standards for minimum post-consumer waste content: towels 40% |
| Compliance Standards | LEED Applicable |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 20% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 40% |
| Total Recycled Content Percent | 60% |
| SKU Group | Scott® Pro Hard Roll Paper Towels with Absorbency Pockets for Scott® Pro Dispenser |
Shipping Information
| Item Weight (lbs) | 25 |
|---|---|
| Item Width (in) | 16 |
| Item Height (in) | 7.938 |
| Item Length (in) | 24 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 6 |
| Carton Width (in) | 16 |
| Carton Length (in) | 24 |
| Carton Height (in) | 7.938 |
| Carton Weight (lbs) | 25 |
| Assembly Required | N |
Compliance & Regulatory
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | Y |
| EPA CPG Compliant | Y |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
Manufacturer & Product IDs
| Brand | KIMBERLY CLARK |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 43961 |
| GTIN (UPC) | 10036000439615 |
| GTIN Carton | 00000000000000 |
| UPC Retail | 000000000000 |
| UPC Carton | 10036000439615 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 14111703 |
Be the first to review “Pro Hard Roll Paper Towels with Absorbency Pockets, for Scott Pro Dispenser, Green Core Only, 1-Ply, 7.5″ x 900 ft,6 Rolls/CT (43961)” Cancel reply
Related products
-
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Basic C-Fold Paper Towels, 1-Ply, 10.1 x 13.2, White, 240/Pack, 10 Packs/Carton (20603)
$131.20Original price was: $131.20.$54.49Current price is: $54.49. Add to cart -
KleenexMulti-Fold Paper Towels, 1-Ply, 9.2 x 9.4, White, 150/Pack, 16 Packs/Carton (01890)
$121.40Original price was: $121.40.$58.49Current price is: $58.49. Add to cart -
Georgia Pacific Blue Ultra 9″ Paper Towel Rolls, White, 6 Rolls/Carton (26610)
$109.64Original price was: $109.64.$45.49Current price is: $45.49. Add to cart -
Georgia Pacific Professional Pacific Blue Select Two-Ply Perforated Paper Kitchen Roll Towels, 2-Ply, 11 x 8.8, White, 100/Roll, 30 Rolls/Carton (GPC27300)
$173.09Original price was: $173.09.$63.99Current price is: $63.99. Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.